Jak prać jedwab? Nasze porady

Pranie jedwabiu - jak prać jedwab?

Autor: Mr. Ziggi
Dodano: 1 lipca 2020

Latem częściej sięgamy po lekkie materiały, które pozwolą nam czuć się komfortowo nawet przy wysokich temperaturach. Dla osób poszukujących ubrań dających taką swobodę, świetną opcją będzie jedwab. To jednak wymagający materiał. O tym, jak prać jedwab naturalny i jedwab sztuczny, przeczytasz w naszym poradniku.

Z tego artykułu dowiesz się:

Właściwości jedwabiu – jedwab sztuczny a naturalny

Jedwab naturalny to materiał, który powstaje dzięki jedwabnikom wytwarzającym długie nici, właściwie – włókna białkowe. Swoją strukturą bardzo przypominają one włosy, dlatego z jedwabiem naturalnym należy obchodzić się niezwykle delikatnie. Mimo wszystko to bardzo wytrzymały materiał. Jest przyjemny dla skóry i naszych włosów. Dodatkowo jedwab nie pochłania roztoczy czy pleśni, dlatego jest bezpieczny również dla alergików i posiadaczy bardzo wrażliwej skóry. Materiał ten cechuje się też wysoką przepuszczalnością, co oznacza, że wymiana powietrza między ciałem a tym, co na zewnątrz, będzie stale przebiegać. Zapobiega utracie ciepła ciała (dlatego sprawdza się zimą), a także daje lekkie poczucie chłodu latem. Prawdziwy, naturalny jedwab to wyjątkowo luksusowy materiał, dlatego należy odpowiednio o niego zadbać.
Jedwab sztuczny z kolei wytwarza się z celulozy drzewnej. Jest dostępny w różnych rodzajach, a nazwy jedwabiu sztucznego pochodzą od sposoby tworzenia włókien, stąd jedwab octanowy, miedziowy, wiskozowy i kolodionowy. Najpopularniejszy jest jednak ten wiskozowy – to z niego szyje się później apaszki, sukienki czy krawaty. Sztuczny jedwab to dobry zamiennik dla jedwabiu naturalnego. Koszty produkcji są dużo niższe niż w przypadku jedwabiu naturalnego, dlatego też jest znacznie tańszą opcją. Choć nie jest tak sprężysty jak jedwab pozyskiwany z nici jedwabników, również dobrze układa się na skórze. Łatwiej się go prasuje i nie wymaga zachowania dużej ostrożności podczas wykonywania prania – można go śmiało prać w pralce. Zarówno sztuczny, jak i naturalny jedwab to tkaniny, które wymagają delikatnego prania.

Jak prać jedwab naturalny – przygotowanie

Zanim zabierzemy się za pranie ubrań wykonanych z jedwabiu naturalnego, należy przede wszystkim sprawdzić znaki na metkach. Jeśli nie chcemy, by jedwab stracił swoje właściwości, zwróćmy uwagę w pierwszej kolejności na to, o czym informują nas te oznaczenia.
Ponieważ struktura jedwabiu naturalnego przypomina włosy, do jego prania dobrze sprawdzi się hipoalergiczny płyn do prania tkanin delikatnych, lub, jeśli nie posiadamy takiego produktu, szampon albo płyn do kąpieli dla dzieci. Detergenty o składzie opartym na skutecznym działaniu delikatnych substancji nadają się do tego najlepiej. Jak prać jedwab? Gdy nie decydujemy się na pranie chemiczne, a nasza pralka nie posiada programu dla jedwabiu (także oznaczony jako pranie delikatne lub pranie ręczne), postawmy na pranie ręczne w misce lub umywalce.

Pranie jedwabiu - jedwab sztuczny a naturalny

Pranie jedwabiu naturalnego – zadbaj o odpowiednie warunki

Jak prać jedwab naturalny? W niskiej temperaturze, maksymalnie 30 stopni Celsjusza. W przypadku ciemniejszych kolorów jedwabiu wybierajmy niższe temperatury – dzięki temu materiał nie wyblaknie. Jeśli mamy twardą wodę, do jej zmiękczenia możemy użyć na przykład boraksu – pranie będzie jeszcze skuteczniejsze. Unikajmy także długiego namaczania, bo w takich warunkach jedwab traci swoje właściwości (maksimum to 4 minuty). Zanim rozpoczniemy pranie, przewróćmy ubrania na lewą stronę. Nie trzyj i nie pocieraj mocno materiału. Jedwab płuczemy w niższej temperaturze wody, także unikając wykonywania szorowania. Materiał możemy wypłukać w occie, szczególnie wtedy, gdy pierzemy jasny jedwab.

Jak prać jedwab naturalny – o czym jeszcze należy pamiętać?

Równie ważne jak samo pranie jest to, co zrobimy z ubraniem po nim. Mokry jedwab naturalny najlepiej jest położyć na ręczniku i, delikatnie nim przyciskając, odsączyć wodę. Zaleca się suszenie jedwabiu na płasko. Powinniśmy również unikać mocnego słońca, bo powoduje odbarwienia na materiale. Najbezpieczniejszą opcją będzie położenie jedwabiu w przewiewnym miejscu lub powieszenie wykonanych z niego ubrań na wieszakach (najpierw upewnijmy się, czy wieszak nie haczy).
Prasowanie jedwabiu także wymaga odpowiednich warunków. Materiał powinien być lekko wilgotny i odwrócony na drugą stronę. Prasujemy w niskich temperaturach, nastawiając na żelazku program przeznaczony do prasowania jedwabiu. Najpierw sprawdzamy w mniej widocznym miejscu, czy jedwab dobrze reaguje na ciepło. Zanim wsadzisz ubranie do szafy, sprawdź, czy całkowicie wyschło.

Hipoalergiczny i dezynfekujący proszek Mr. ZIGGI 5 kg Color
Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI 2,55 kg Color
Dezynfekujący proszek proszek Mr. ZIGGI 500 g Color

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji

Jak prać sztuczny jedwab?

Poza jedwabiem naturalnym, z pewnością mamy w swojej szafie ubrania czy dodatki wykonane z jedwabiu sztucznego, na przykład jedwabiu wiskozowego. Jest on znacznie łatwiejszy w utrzymaniu niż jego naturalny odpowiednik. Jedwab sztuczny nie wymaga wcześniejszego namaczania. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu, jakie są znaki na metkach, i dostosowaniu temperatury – jeśli nie musimy usunąć mocnych zabrudzeń, najlepsze będą te niższe. Mamy wówczas gwarancję, że nie zniszczymy struktury materiału. To dużo bezpieczniejsza opcja. Aby jeszcze bardziej uchronić ubrania wykonane z jedwabiu sztucznego podczas prania, możemy unikać wsadzania ich do pralki wraz z ubraniami z haczącymi elementami, na przykład zamkami i nitami.

Jedwab sztuczny i jedwab naturalny - jak prać jedwab

Pranie jedwabiu w pralce – w czym prać jedwab sztuczny?

Pranie jedwabiu sztucznego może odbywać się w pralce i z użyciem standardowych produktów do prania. Jaki proszek do prania na pewno się sprawdzi? Postawmy jednak na środki piorące, które mają delikatny skład, jak na przykład hipoalergiczne środki do prania Mr. ZIGGI. W ten sposób zyskujemy gwarancję, że nie zaszkodzimy pranym materiałom. Warto również zadbać o to, by nawet z delikatnych tkanin pozbyć się groźnych dla zdrowia bakterii. Proszki i płyny Mr. ZIGGI to monoprodukty, które pozwalają na dezynfekcję już w 40 stopniach Celsjusza, usuwając przy tym grzyby, bakterie i roztocza to naprawdę innowacyjny proszek piorąco-dezynfekujący. Dzięki temu nawet delikatniejsze materiały mogą zostać w pełni oczyszczone, bez dużej ingerencji intensywnych środków chemicznych i już podczas zwykłego prania. Antyalergiczny skład środków piorących współgra z samymi właściwościami jedwabiu, który nie uczula i jest przyjemny w dotyku. Działanie delikatnego, ale i skutecznego składu sprawdzi się także wtedy, gdy dokuczają nam alergie, między innymi alergia na roztocza.

Jedwab – pranie. Podsumowanie

W praniu jedwabiu, zarówno sztucznego, jak i naturalnego, najważniejsze jest uważne dobranie programu prania, temperatury oraz środka piorącego. Dopiero w ten sposób jesteśmy w stanie stworzyć bezpieczne warunki prania. Bardzo ważna jest również odpowiednia segregacja prania i oddzielenie tej wymagającej tkaniny od materiałów z innymi potrzebami.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów i porad

Pranie syntetyczne - co to jest i na czym polega syntetyczne pranie?
Praie ręczne, jak prać ręcznie. Jak zrobić pranie ręczne
Jak usunąć wosk z ubrania?
Zafarbowane ubrania, jak odbarwić zafarbowane ubrania?
Pranie czapki z daszkiem w pralce