Alergia na roztocza – jak sprzątać i robić pranie w domu alergika, by usunąć roztocza kurzu domowego?

Alergia na roztocza kurzu domowego – jakie środki na roztocza kurzu domowego?

Autor: Mr. ZIGGI
Dodano: 18 grudnia 2019

Według badań, alergia na kurz i roztocza dotyka ponad sześciu milionów Polaków, stając się najczęściej uczulającym alergenem spośród substancji naturalnych. Reakcje alergiczne potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie, a skutkiem alergii mogą być nawet poważne problemy zdrowotne. Dlatego nie bagatelizujmy alergii na roztocza – sprawdź, jak wyglądają roztocza kurzu domowego i jakie środki na roztocza kurzu domowego są najlepsze!

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym są roztocza kurzu domowego? 

Roztocza to maleńkie pajęczaki, które żyją w kurzu domowym. Mieszkają wszędzie tam, gdzie mają dostęp do swojego pokarmu, czyli złuszczonego ludzkiego naskórka – na dywanach, materacach, w pościeli i na pluszakach (dlatego pranie kołdry jest tak ważne). Roztocza kurzu domowego rozwijają się w odpowiedniej temperaturze (20-25°) i wilgotności powietrza wynoszącej 60-80%.

Roztocza to aż 45 tysięcy gatunków, jednak alergię wywołują tylko te, które żyją w kurzu (roztocza kurzu domowego). Najgroźniejsze dla zdrowia są  Dermatophagoides farinae oraz Dermatophagoides pteronyssinus. 

Alergia na kurz to nie tylko alergia na produkowane przez roztocza białka (a jest ich aż 30). Największym zagrożeniem dla alergika są odchody pajęczaków przekraczające 200 razy jego masę – zawierają one alergeny Der f 1 i Der p 1, które są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Alergia na kurz i roztocza - jak zwalczyć roztocza kurzu domowego

Alergia na roztocza kurzu domowego – jak ją rozpoznać?

Aby upewnić się, czy na pewno cierpimy na alergię na kurz i roztocza, należy udać do lekarza i wykonać testy alergiczne. Powinniśmy obserwować występujące u nas objawy:

  • częste kichanie, zatkany nos i długo występujący wodnisty katar;
  • wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła;
  • problemy z węchem;
  • swędząca skóra lub pokrzywka;
  • łzawiące, zaczerwienione oczy.

Nieleczona alergia na kurz i roztocza

Jeśli zignorujemy nasze objawy i nie będziemy leczyli alergii na roztocza – możemy doprowadzić nawet do astmy oskrzelowej, która objawia się na początku napadami duszności i świszczących oddychaniem.

Kiedy alergia na roztocza jest najbardziej uciążliwa? Przede wszystkim wtedy, gdy skóra ma bezpośredni kontakt z alergenem (na przykład podczas sprzątania). Objawy alergii są też szczególnie uciążliwe na jesień i zimę, ponieważ stężenie alergenów w naszych mieszkaniach jest wtedy największe. Wynika to z tego, że o tych porach roku rzadziej wietrzymy pomieszczenia – tworzymy przy tym dogodne warunki dla roztoczy kurzu domowego. Nie zapominajmy o tym, że dzieci znoszą alergię gorzej niż dorośli. Należy więc przeprowadzać delikatne pranie ubranek dziecięcych

Proszek do prania na roztocza - środki na roztocza kurzu domowego

Co zabija roztocza – środki na roztocza kurzu domowego

Pozbycie się wszystkich roztoczy kurzu domowego jest niezwykle trudne. Musimy przede wszystkim całkowicie usunąć kurz z mieszkania i obniżyć wilgotność powietrza do około 40%. Wytępienie tych pajęczaków jest możliwe przez użycie odpowiedniej temperatury: bardzo niskiej (-20°C) lub bardzo wysokiej (60°C).

Roztocza kurzu domowego można też zwalczać na bieżąco. Jak usunąć roztocza? Oto kilka sposobów na to, by alergia na kurz nie była tak uciążliwa:

  • częste odkurzanie mieszkania, najlepiej przy otwartych oknach (pamiętaj też o materacach i meblach z tapicerką);
  • ścieraj kurz na mokro, używając do tego środka antystatycznego lub wody;
  • regularnie wietrz dom, szczególnie jesienią i zimą;
  • często pierz i dezynfekuj pościel i ubrania  – proszki do prania pozwalające na dezynfekcję ubrań to najlepsze środki na roztocza kurzu domowego;
  • usuń z mieszkania zbędne dodatki tekstylne (dywany, zasłony), w których mogą żyć roztocza kurzu domowego.
Hipoalergiczny i dezynfekujący proszek Mr. ZIGGI 5 kg Color
Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI 2,55 kg Color
Dezynfekujący proszek proszek Mr. ZIGGI 500 g Color

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji

Roztocza w pościeli groźne przy alergii! Jaka powinna być pościel dla alergików?

Miejscem idealnym do namnażania się roztoczy jest łóżko. To właśnie tam gromadzi się złuszczony naskórek oraz kurz. Dlatego pranie pościeli jest tak istotne w przypadku osób, u których występuje alergia na roztocza. Jaki proszek do prania wybrać, aby uporać się z roztoczami? Na rynku pojawiły się płyn i proszek piorąco-dezynfekujący, który wymaga jedynie 40°C (bez takiego produktu skutecznie zabijemy roztocza przynajmniej w 60°C). 

Jak jeszcze możemy uchronić alergika przed roztoczami? Przede wszystkim, stosujmy hipoalergiczne środki do prania, pamiętając o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami producenta. Warto też zmieniać pościel i koce – najlepiej nawet co tydzień. Zaś to, czego nie jesteśmy w stanie wyprać, wsadźmy do zamrażarki. Dwa dni w temperaturze -20°C sprawią, że kolonie pajęczaków nie będą w stanie przetrwać. 

Co, gdy proszek do prania na roztocza to za mało?

Jeśli objawy są szczególnie dokuczliwe, możliwe jest przeprowadzenie odczulania (immunoterapii alergenowej). Skuteczność tego leczenia w przypadku alergii na roztocza jest bardzo wysokie – 80%. Alergicy są wolni od objawów na nawet 5-10 lat.

Jaka pościel dla alergika sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim taka, która jest wykonana z syntetycznego materiału, a nie z puchu. Takie kołdry i poduszki zatrzymują zdecydowanie mniej kurzu. W przypadku, gdy alergia na roztocza jest wyjątkowo silna, zaleca się używanie pościeli barierowej. Posiada ona dodatkową warstwę, dzięki której kurz to trafi do jej wnętrza.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów i porad

Pranie syntetyczne - co to jest i na czym polega syntetyczne pranie?
Praie ręczne, jak prać ręcznie. Jak zrobić pranie ręczne
Jak usunąć wosk z ubrania?
Zafarbowane ubrania, jak odbarwić zafarbowane ubrania?
Pranie czapki z daszkiem w pralce