Ekologiczne pranie – produkcja ekologiczna i inne cechy przyjazne dla środowiska

Ekologiczne pranie - proszek przyjazny dla środowiska

Autor: Mr. Ziggi
Dodano: 13 lipca 2020

Produkcja ekologiczna, skład przyjazny środowisku, opakowanie z recyklingu – ekologiczne środki do prania powinny spełniać te wszystkie wymagania. Kiedy jesteśmy w stanie przeprowadzić ekologiczne pranie? O przyjaznych dla środowiska cechach i o tym, jak prać ekologicznie, piszemy w poniższym artykule!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak prać ekologicznie? Producent przyjazny dla środowiska

Dbać o środowisko powinniśmy już na etapie samej produkcji. Z troski o ekosystem powinniśmy dowiedzieć się, w jakich warunkach ona przebiega, jakie metody są podczas niej wykorzystywane oraz z jakich źródeł czerpie się energię. Dobrze, jeśli producent stawia na transparentność – dzięki temu mamy dostęp do informacji dotyczących tego, jak wygląda proces produkcyjny i w jakim stopniu wpływa on na środowisko.
Proszki i płyny Mr. ZIGGI produkowane są w zakładach Clovin SA na Podlasiu. Podczas planowania etapów wytwarzania środków do prania Zygmunta Chajzera bierze się pod uwagę również to, aby jak najmniej oddziaływać na środowisko naturalne. Dlatego też produkty Mr. ZIGGI wytwarzane są tzw. metodą suchą. Taki proces produkcji pozwala zużyć nawet 70% mniej energii w porównaniu do metody mokrej, stosowanej przez większość producentów środków piorących. Ponadto, zakład w którym odbywa się produkcja, nawet 50% energii czerpie z paneli fotowoltaicznych. Wdraża również system zamkniętego obiegu wody technologicznej. Dzięki postawieniu na takie rozwiązania ekologiczna produkcja nie oddziałuje negatywnie na środowisko, a przede wszystkim na ekosystem wodny.

Jak prać ekologicznie - ekologiczne pranie

Przyjazny dla środowiska skład – ekologiczne pranie i ekologiczne środki piorące

Kolejnym bardzo ważnym wyznacznikiem tego, czy produkt można zaliczyć do ekologicznych, jest jego skład. Jakich substancji powinno się unikać, aby prać w zgodzie z naturą?

  • fosforany – wykorzystuje się je przede wszystkim w celu zmiękczenia wody. Osiadają na dnach zbiorników wodnych i przez to przyczyniają się do nadmiernego zakwitu glonów. Odpowiadają za dużo zniszczeń wód, między innymi Bałtyku, który cierpi przede wszystkim z powodu sinic. O ograniczenie użycia fosforanów apeluje między innymi WWF, jednak wciąż znajduje się on w składzie wielu proszków do prania.
  • zeolity – również wpływają zmiękczająco na wodę i, niestety, podobnie trudno rozpuszczają się w niej. Powodują powstawanie osadów w zbiornikach wodnych. Do tego podnoszą stopień zapylenia pomieszczeń, co skutkuje między innymi zwiększeniem się ilości kurzu. Według niektórych badań wdychane wraz z powietrzem zeolity mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, przede wszystkim wtedy, gdy cierpimy z powodu alergii.

WWF apeluje o ograniczenie zużycia produktów zawierających zeolity i fosforany, ponieważ rezygnacja z tych substancji usprawnia proces rozpuszczania się w wodzie środków piorących. Dzięki temu nie osadzają się na dnach jezior i rzek. Jeśli chcesz prać ekologicznie – zwróć uwagę na skład Twojego środka piorącego.

Jak prać ekologicznie - proszek przyjazny dla środowiska i ekologiczne pranie

Opakowanie a ekologiczne pranie

Gdy wiemy już, jak wygląda produkcja środków chemicznych i na działaniu jakich substancji produkt opiera swoje działanie, poświęćmy trochę uwagi opakowaniu. W dzisiejszych czasach ograniczanie plastiku jest niezwykle ważne, podobnie jak jego właściwa segregacja. W obecnych czasach zalewa nas fala produktów pakowanych w plastik, podczas gdy możliwe jest zamienienie tego materiału na bardziej przyjazny środowisku. Dlatego Mr. ZIGGI postawił na proekologiczne opakowania zarówno proszków, jak i płynów do prania. Są wykonane z kartonu w 60% pochodzącego z recyklingu. Samo opakowanie w 100% nadaje się do ponownego przetworzenia. Dzięki użyciu minimalnej ilości laminatu przy produkcji opakowania, proszek znajduje się dodatkowo w folii PE. Ona również powstała dzięki zrecyklingowaniu plastiku i, podobnie jak karton, nadaje się do ponownego wykorzystania. W ten sposób łatwo oddzielimy obydwa materiały i wyrzucimy je do odpowiednich pojemników na śmieci. Uchwyt wykonany jest ze sznurka, co również minimalizuje ilość użycia plastiku.

Również butelka, w której sprzedawane są płyny do prania i dezynfekcji Mr. ZIGGI, składa się w 60% z odzyskanego tworzywa, które można ponownie użyć. Pustą butelkę najlepiej wyrzucić do specjalnie oznaczonego pojemnika – z kolorem żółtym, na tworzywa sztuczne. Nie musimy czyścić opakowania przed wyrzuceniem (chyba że tak zaleca gmina – dobrze to sprawdzić). Dzięki uważnemu segregowaniu śmieci, zarówno kartonowych, jak i plastikowych opakowań, również dbamy o środowisko.

Hipoalergiczny i dezynfekujący proszek Mr. ZIGGI 5 kg Color
Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI 2,55 kg Color
Dezynfekujący proszek proszek Mr. ZIGGI 500 g Color

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji

Jak prać ekologicznie – testowanie

Aby dokładnie określić właściwości i skuteczność środków piorących, wykonuje się zaawansowane testy. Nowoczesne technologie pozwalają na precyzyjne przebadanie produktów.

Skład hipoalergicznych środków piorąco-dezynfekujących Mr. ZIGGI został poddany wielu zaawansowanym testom. Nie tylko płatkowym i koszulkowym, którym standardowo poddaje się produkty do prania, ale także testom dermatologicznym – które wymagane są dla kosmetyków. Dzięki temu wiadomo, że proszki i płyny Mr. ZIGGI są bezpieczne nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim dla skóry (antyalergiczne), także tej wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Ekologiczne pranie – dlaczego warto?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na wybór przyjaznych dla środowiska produktów piorących. Przede wszystkim minimalizujemy negatywny wpływ na ekosystem. Jeśli pranie wykonujemy naprawdę często (na przykład z powodu alergii na roztocza kurzu domowego któregoś z domowników), tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na to, z jakich środków korzystamy. Wówczas zwiększona częstotliwość nastawiania pralki nie będzie wiązała się z niebezpiecznym oddziaływaniem na ekosystem. Jeśli poszukujemy proekologicznych środków piorących, wybierajmy te produkty, które łączą w sobie cechy wielu różnych produktów. Stawiając na Mr. ZIGGI, w 40 stopniach przeprowadzimy jednocześnie pranie oraz dezynfekcję. W ten sposób ograniczymy ilość stosowanych detergentów i zminimalizujemy generowane przez nas śmieci. Oparte na działaniu delikatnych substancji środki piorące sprawdzą się do prania zarówno ubrań, jak i ręczników, pościeli czy innych, wymagających tkanin. Ekologiczna produkcja także przekłada się na nasze życie – choć nie tak bezpośrednio.

Jak prać ekologicznie – podsumowanie

Stawiając na ekologiczne pranie i bezpieczne dla ekosystemu składy proszków i płynów, dbamy o najbliższe nam środowisko naturalne. Jeśli zależy nam na tym, by móc bez trudności odpoczywać na łonie nieskażonej zanieczyszczeniami natury, nad jeziorem, rzeką czy morzem, powinniśmy zwrócić też uwagę na to, jak wygląda produkcja wybieranych przez nas produktów. Jako świadomi konsumenci wybierajmy przyjazne dla środowiska środki piorące – płyną z tego same korzyści!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów i porad

Pranie syntetyczne - co to jest i na czym polega syntetyczne pranie?
Praie ręczne, jak prać ręcznie. Jak zrobić pranie ręczne
Jak usunąć wosk z ubrania?
Zafarbowane ubrania, jak odbarwić zafarbowane ubrania?
Pranie czapki z daszkiem w pralce