Jak segregować pranie? Segregowanie prania krok po kroku

Jak segregować pranie - segregacja prania

Autor: Mr. ZIGGI
Dodano: 5 stycznia 2021

Segregowanie prania to jedna z niezbędnych czynności do wykonania przed nastawieniem programu i rozpoczęciem pracy pralki. To sposób na skuteczną organizację, ale i na zadbanie o to, by prane ubrania zachowały swoją jakość oraz nie straciły koloru. Zatem jak segregować pranie, by z pralki wyjmować zawsze nienaruszone ubrania? Doradzamy w artykule!

Z tego artykułu dowiesz się:

Segregacja prania – dlaczego jest ważna?

Nie wystarczy mieć nowoczesną pralkę, która posiada różne opcje i programy prania, aby mieć gwarancję, że prane w niej ubrania pozostaną w dobrej jakości. Co więcej, dobry produkt piorący to również za mało, by zyskać taką pewność. Należy zadbać również o to, by prać ze sobą materiały wymagające takich samych warunków. Co dzięki temu zyskamy?

  • Ubrania nie będą się farbować ani tracić swojego koloru.
  • Delikatne tkaniny nie będą narażone na zniszczenia mechaniczne.
  • Zabrudzenia zostaną dokładnie usunięte.

Organizacja prania stanie się dużo łatwiejsza, gdy poznamy zasady segregowania prania. Choć na początku może się to wydawać skomplikowane, z czasem na pewno przyzwyczaimy się do tego, czyniąc z prania coś naprawdę prostego!

Jak segregować pranie - segregacja prania krok po kroku

Jak segregować pranie według koloru?

Innowacyjne produkty piorące, takie jak środki dezynfekujące do prania Mr. ZIGGI, pozwalają na bezpieczne i skuteczne pranie już w niższych temperaturach. Jednak nawet jeśli korzystamy z wysokiej jakości proszków i płynów oraz mamy nowoczesną pralkę, wyposażoną w różnego rodzaju programy, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących łączenia ze sobą kolorów ubrań. Pranie dzielimy na pięć grup:

  • kolor biały,
  • jasne kolory,
  • intensywne ciepłe kolory (jak czerwony i pomarańczowy),
  • intensywne zimne kolory (jak zielony i niebieski),
  • kolor czarny i inne, bardzo ciemne kolory.

Najczęściej farbującymi materiałami są te o intensywnych kolorach, dlatego można prać poszczególne kolory osobno – w ten sposób jeszcze bardziej minimalizujemy ryzyko zabarwienia innych ubrań.

Jak segregować ubrania do prania – temperatura

Piorąc według powyższego podziału, robiąc zarówno kolorowe, jak i białe pranie, możemy przyjąć 40 stopni Celsjusza jako wyjściową temperaturę prania (jasne kolory możemy prać w jeszcze cieplejszej wodzie). Pamiętajmy, że oprócz samego oczyszczenia ubrań z widocznego na nich brudu warto zadbać o ich odpowiednią dezynfekcję, dzięki której pozbędziemy się roztoczy i bakterii groźnych dla naszego zdrowia. Delikatne pranie ubrań w 40 stopniach i jednoczesna dezynfekcja w tak niskiej temperaturze możliwa jest dzięki hipoalergicznym środkom piorąco-dezynfekującym Mr. ZIGGI, które posiadają tę funkcję. W takich warunkach, piorąc z Mr. ZIGGI, dodatkowo zdezynfekujemy materiały.

Segregowania prania

Segregowanie prania według materiałów

Każdy materiał, tkaniny oraz dzianiny, ma swoje wymagania dotyczące temperatury i warunków prania. Aby jak najlepiej zadbać o te najbardziej wymagające ubrania, należy prać je z podziałem na konkretne grupy, na przykład:

  • delikatne tkaniny (jak koronki czy jedwab – zobacz, jak poprawnie zrobić pranie jedwabiu);
  • tkaniny naturalne (bawełna i len);
  • sztuczne tkaniny (między innymi poliester i wiskoza).

Stworzenie takich grup do segregacji pozwoli nam uniknąć również zniszczeń mechanicznych. Oddzielajmy delikatne tkaniny od ubrań z zamkami błyskawicznymi czy innymi haczącymi elementami. O segregacji pamiętajmy również, gdy robimy pranie ręczników oraz pościeli – najlepiej będzie prać je osobno, nie zapełniając całego bębna.

Hipoalergiczny i dezynfekujący proszek Mr. ZIGGI 5 kg Color
Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI 2,55 kg Color
Dezynfekujący proszek proszek Mr. ZIGGI 500 g Color

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji

Jak segregować pranie – niezbędne metki

Znaki na metkach to dla nas główny wyznacznik tego, jak powinno przebiegać pranie konkretnych ubrań. Producent ma obowiązek umieścić na metkach informacje dotyczące między innymi temperatury prania. Aby mieć całkowitą pewność, że poprawnie wypierzemy nasze ulubione ubrania, zapoznajmy się z oznaczeniami na metkach. Dzięki temu dowiemy się, z jakim materiałem dokładnie mamy do czynienia, jakie produkty piorące sprawdzą się w jego przypadku najlepiej, a także jak powinno przebiegać suszenie tych ubrań. Podczas segregacji bierzmy to mocno pod uwagę.

Segregacja prania - jak segregować pranie

Jak segregować ubrania do prania według zabrudzeń

Innym, istotnym sposobem na segregację prania, jest podzielenie go ze względu na stopień zabrudzeń. W ten sposób dostosujemy odpowiednią temperaturę oraz wybierzemy właściwy program. Wcześniej wymienione kryteria segregacji – kolor, rodzaj materiału i znaki na metkach – są jednak pierwszorzędne. W przypadku dużej ilości ubrań do wyprania, możemy wprowadzić również podział ze względu na zabrudzenia.

Segregowanie prania – o czym jeszcze pamiętać?

Producenci produktów piorących kuszą nas środkami piorącymi dedykowanymi konkretnym grupom materiałów czy kolorów. W rzeczywistości do prania różnych tkanin wystarczą nam dwa produkty – do białych oraz do kolorowych ubrań.  Dlatego tym bardziej warto postawić na duet hipoalergicznych proszków i płynów Mr. ZIGGI COLOR i Mr. ZIGGI WHITE. Środki te dezynfekują już w 40 stopniach Celsjusza, dlatego nawet wymagające materiały po wyjęciu z pralki będą wolne od groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń. Do tego mają antyalergiczny i bezpieczny dla środowiska skład – wyprane ubrania nie zagrożą ani skłonnej do podrażnień skórze, ani naszej planecie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów i porad

Pranie syntetyczne - co to jest i na czym polega syntetyczne pranie?
Praie ręczne, jak prać ręcznie. Jak zrobić pranie ręczne
Jak usunąć wosk z ubrania?
Zafarbowane ubrania, jak odbarwić zafarbowane ubrania?
Pranie czapki z daszkiem w pralce