Pranie bielizny termoaktywnej – jak je poprawnie przeprowadzić?

Pranie bielizny termoaktywnej

Autor: Mr. Ziggi
Dodano: 22 stycznia 2021

Gdy temperatura spada poniżej zera, odpowiednie ubranie zabezpieczające nas przed zimnem to podstawa. Jednym z najważniejszych elementów zimowej garderoby jest termoaktywna odzież. Jak wygląda pranie bielizny termoaktywnej? O czym powinniśmy pamiętać, gdy zależy nam na zachowaniu właściwości materiału? Doradzamy w poniższym artykule!

Z tego artykułu dowiesz się:

Bielizna termoaktywna – czym się wyróżnia?

Zadaniem odzieży termoaktywnej jest izolacja i ochrona przed utratą ciepła naszego organizmu. Nie pozwala ani na wychłodzenie, ani na przegrzanie – materiał oddycha i transportuje pot na zewnątrz. Ze względu na stopień izolacji możemy wyróżnić bieliznę ciepłą (idealną zimą), średnią (do całorocznego wysiłku) i lekką (doskonałą na wiosnę i lato). Swoje funkcje spełnia najlepiej, gdy przylega mocno do ciała – warto wziąć to pod uwagę podczas doboru rozmiaru.

Niestety, takie właściwości pociągają za sobą wysoką cenę. Dlatego tym bardziej powinno zależeć nam na odpowiedniej pielęgnacji takich ubrań – dobrze przeprowadzone pranie pozwoli cieszyć się termoaktywną bielizną jeszcze dłużej.

Pranie bielizny termoaktywnej – dlaczego jest tak ważne

Czy częste pranie bielizny termoaktywnej może jej zaszkodzić? Wręcz przeciwnie! Ponieważ odzież termoaktywna przylega ściśle do naszego ciała, z łatwością gromadzą się na niej zabrudzenia, przede wszystkim pot. Blokują one przepływ powietrza i powodują, że bielizna po prostu traci swoje właściwości. Sól z potu osadza się na ubraniu, zatrzymuje wodę i sprawia, że staje się ono mokre. Aby zachować jakość bielizny termoaktywnej, należy pamiętać o jej regularnym praniu.

Jak prać bieliznę termiczną

Bielizna termoaktywna – pranie w odpowiednim środku

Jaki proszek do prania sprawdzi się najlepiej? Do prania wymagających ubrań termoaktywnych należy używać środków piorących o delikatnym składzie – doskonale nada się na przykład proszek do prania przeznaczony dla dziecięcych ubranek. Możemy śmiało sięgnąć po hipoalergiczny proszek do prania Mr. ZIGGI, który w składzie nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Nadaje się do prania w niskich temperaturach, przez co skutecznie wypierze nawet najbardziej wymagające materiały. Dzięki swojej skoncentrowanej formule antyalergiczny Mr. ZIGGI jest też bardzo wydajny – wystarczy już niewielka ilość produktu, by dokładnie oczyścić odzież termiczną czy inne ubrania.

Bielizna termoaktywna nie powinna być prana przy użyciu wybielaczy, środków zmiękczających ani płynów do płukania.

Hipoalergiczny i dezynfekujący proszek Mr. ZIGGI 5 kg Color
Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI 2,55 kg Color
Dezynfekujący proszek proszek Mr. ZIGGI 500 g Color

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji

Bielizna termoaktywna – pranie w pralce

Zawsze przed zrobieniem prania należy sprawdzić, jakie informacje przekazał nam producent – znaki na metkach rozwieją wszelkie nasze wątpliwości dotyczące tego, czy można wrzucić bieliznę do pralki, czy należy wyprać ją ręcznie.

Jeśli producent pozwala na delikatne pranie w pralce, pamiętajmy o zapewnieniu odpowiednich warunków. Większe plamy dobrze będzie wcześniej przeprać ręcznie. Ubrania przewracamy na lewą stronę – zapobiega to powstawaniu uszkodzeń mechanicznych i chroni materiał przed przetarciami. W tym celu dobrze będzie wypełnić bęben pralki również innymi materiałami (najlepiej tymi bez haczących elementów) – pozwoli nam to jeszcze bardziej zmniejszyć tarcie. Jeśli nasza bielizna termoaktywna posiada zamki, należy je zapiąć, aby nie zaciągnęły delikatnego materiału. Dobrym pomysłem będzie też włożenie ubrań do specjalnego woreczka, który pozwoli zachować kształt i właściwości bielizny.

Temperaturę dostosowujemy do zaleceń producenta na metce – zazwyczaj jest to 30 stopni Celsjusza. Jeśli nasza pralka ma programy prania “pranie ręczne” lub program „pranie ubrań sportowych„, dobrze będzie skorzystać z tej opcji. Do tego rezygnujemy z wirowania i wykręcania bielizny termicznej po wyjęciu z pralki. Suszymy na płasko, rozkładając ją w przewiewnym i zacienionym miejscu (promienie słoneczne mogą sprawić, że bielizna wyblaknie). Możemy też zapomnieć o prasowaniu – bardzo wysokie temperatury negatywnie wpływają na właściwości materiałów, obniżając w ten sposób jakość naszej bielizny.

Jak prać bieliznę termiczną - bielizna termoaktywna pranie

Pranie bielizny termoaktywnej – podsumowanie

Pamiętając o odpowiednich warunkach prania, bez trudu zadbamy o świetną jakość naszej bielizny termoaktywnej. To nic trudnego, a efekty wprowadzenia kilku zasad do zwyczajnego prania będą naprawdę zadowalające. Wybierzmy odpowiednie środki do prania, ustawmy właściwą temperaturę i program, aby długo cieszyć się właściwościami termoaktywnej odzieży.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów i porad

Pranie syntetyczne - co to jest i na czym polega syntetyczne pranie?
Praie ręczne, jak prać ręcznie. Jak zrobić pranie ręczne
Jak usunąć wosk z ubrania?
Zafarbowane ubrania, jak odbarwić zafarbowane ubrania?
Pranie czapki z daszkiem w pralce