Pranie ubrań sportowych – jak powinno przebiegać?

Pranie sportowych ubrań

Autor: Mr. Ziggi
Dodano: 27 października 2020

Odzież treningowa potrafi być naprawdę droga, a utrzymanie jej właściwości zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób ją pierzemy. Dlatego tak ważne jest, aby pranie ubrań sportowych odbywało się w odpowiednich warunkach. Nie tylko zadbamy przez to o jakość materiałów, ale i zatroszczymy się o naszą skórę. Zatem jak prać sportowe ubrania, aby móc cieszyć się nimi i korzystać z nich jak najdłużej? Podpowiadamy w artykule!

Z tego artykułu dowiesz się:

Pranie ubrań sportowych – dlaczego jest tak ważne?

Ubrania mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, dlatego to niezwykle istotne, by zadbać o czystość tkanin. Podczas uprawiania sportu pot zbiera się na materiałach, tworząc warunki idealne dla rozwoju bakterii. W przypadku, gdy mamy skłonność do podrażnień skóry, takie zanieczyszczenia mogą wywołać u nas nieprzyjemne reakcje. Dlatego to tak ważne, by jak najbardziej ograniczyć kontakt z drobnoustrojami. Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na poradzenie sobie z zabrudzeniami na ubraniach sportowych jest wypranie ich w odpowiednich warunkach. Dzięki temu zadbamy również o stan tkanin – pot blokuje ich właściwości przepuszczające powietrze. Ograniczone oddychanie materiału może wpływać na komfort użytkowania ubrań. Nieodpowiednia pielęgnacja wpływa też na rozciąganie tkanin – przylegające legginsy sportowe mogą stać się przez to dużo luźniejsze.

Jak prać sportowe ubrania – najważniejsze zasady

Robiąc pranie ubrań sportowych powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu kilku istotnych zasad.

  • Nie czekajmy długo z robieniem prania – im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniej będzie nam usunąć zapach potu oraz pozbyć się plam. Nie trzymajmy zatem przepoconych ubrań w torbie. Jeśli nie mamy możliwości zrobienia prania od razu, rozwieśmy odzież. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii.
  • Do prania nie dodajemy płynów zmiękczających. Zawierają one lanolinę, która niszczy splot włókien odzieży sportowej. Aby móc jak najdłużej cieszyć się ze świetnej jakości ubrań, sprawdzajmy składy środków piorących, uważając przy tym na zawartość lanoliny. Nie stosujemy również wybielaczy.
  • Ustawiamy temperaturę zalecaną przez producenta (podpowiedzą nam to znaki na metkach) – zwykle będzie to 30 lub 40 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura niszczy zdolność tkaniny do oddychania.
  • Do pralki wsadzamy ubrania odwrócone na lewą stronę. Wszystkie zamki, suwaki i zapięcia zapinamy, aby nie zaciągnęły materiałów. Wszystko, co ma rzepy, wsadzamy do specjalnego woreczka z siatki na pranie – zapobiegniemy w ten sposób powstawaniu zniszczeń pozostałych tkanin. Unikajmy też prania odzieży sportowej ze zwykłymi ubraniami.
  • Jak prać delikatne tkaniny, między innymi te wykorzystywane w ubraniach sportowych? Zaleca się krótsze programy prania. Wystarczy ten trwający od 15 do 30 minut lub specjalny, dedykowany praniu delikatnej odzieży sportowej. W przypadku mocniej ubrudzonych ubrań oraz grubszych bluz wybierzmy nieco dłuższy, godzinny program.
  • Jeśli chcemy, aby nasze ubrania nie były mocno pogniecione, ustawmy wirowanie na około 800 obrotów. Mocniejsze wirowanie (1200-1400) sprawi, że wyjmiemy z pralki niemalże suche ubrania, jednak dość mocno pogniecione, a często nawet rozciągnięte.
  • Ważne jest również suszenie – nie suszymy w suszarce bębnowej. Rozwieśmy pranie po strzepnięciu – w ten sposób zapobiegamy powstawaniu zagnieceń. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ nie prasujemy sportowych ubrań. Kontakt z gorącym żelazkiem sprawia, że odzież traci swoje termoaktywne właściwości.

Jak prać sportowe ubrania

Jak prać ubrania sportowe – odpowiedni środek piorący

Nie bez różnicy jest to, z jakiego środka piorącego skorzystamy podczas robienia prania ubrań sportowych. Należy unikać bardzo silnie działających detergentów. Poleca się korzystanie z produktów piorących o delikatnych składach – dzięki temu nasze ubrania dłużej zachowają kolor oraz swoje specjalne właściwości. Istotna jest również wydajność produktu. Podczas częstego prania po każdym treningu zużycie środka piorącego może być naprawdę wysokie. Dlatego tak ważne jest, by nawet niewielka ilość proszku lub płynu zagwarantowała nam skuteczne działanie.

Hipoalergiczny i dezynfekujący proszek Mr. ZIGGI 5 kg Color
Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI 2,55 kg Color
Dezynfekujący proszek proszek Mr. ZIGGI 500 g Color

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji

Pranie ubrań sportowych w Mr. ZIGGI

Czy produkty Mr. ZIGGI nadają się do prania odzieży sportowej? Cechy środków piorąco-dezynfekujących odpowiadają wymaganiom, jakie mają sportowe ubrania. To przede wszystkim:

  • hipoalergiczność – odzież sportowa leży blisko skóry, dlatego tak ważne jest, aby substancje zawarte w proszku lub płynie do prania były dla niej bezpieczne. Antyalergiczny skład Mr. ZIGGI oparty jest na delikatnych, ale i skutecznych środkach, które nie wywołują podrażnień i innych reakcji alergicznych. W przypadku niedokładnego wypłukania produktu z odzieży możemy być spokojni – kontakt ze skórą nie będzie groźny.
  • działanie dezynfekująceśrodki dezynfekujące do prania Mr. ZIGGI potrzebują zaledwie 40 stopni Celsjusza, by przeprowadzić dokładną dezynfekcję prania – wystarczy już 20 minut prania w tej temperaturze, by twoja odzież została zdezynfekowana. To innowacja na rynku – standardowe środki pozwalają jedynie na dezynfekcję termiczną, czyli przez wprowadzenie bardzo wysokiej temperatury, nawet 90 stopni Celsjusza, co niekorzystnie wpływa na stan tkanin. Dezynfekcja ubrań sportowych jest niezbędna, jeśli zależy nam na nieskazitelnej czystości oraz bezpieczeństwie naszej skóry. Mr. ZIGGI, łącząc hipoalergiczność z działaniem dezynfekującym, pozwala na jedno i drugie.
  • wydajność – skoncentrowana formuła środków piorąco-dezynfekujących Mr. ZIGGI sprawia, że do wykonania standardowego prania potrzeba znacznie mniej produktu. Dzięki temu zwykłe opakowanie starczy nam na jeszcze dłużej. Ile proszku do prania użyć? Wystarczy naprawdę niewiele!

Czy można prać matę do jogi w pralce

Czy można prać matę do jogi?

Na rynku znajdziemy coraz więcej gadżetów, które są dla nas pomocą przy uprawianiu sportów. Jednym z podstawowych sprzętów jest mata – do jogi lub innych dyscyplin. Na niej, podobnie jak na ubraniach, również zbiera się dużo zabrudzeń, dlatego powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu jej, najlepiej po każdym użyciu. Niektóre rodzaje mat nadają się do prania w pralce – to te wykonane z PVC. Pamiętajmy jednak o tym, by nie wirować jej i nie suszyć w suszarce bębnowej.

Pranie ubrań sportowych – podsumowanie

Zanim zabierzemy się za robienie prania odzieży sportowej, dokładnie sprawdźmy, co zaleca nam producent na metkach. Dzięki temu zyskujemy pewność, że dobrze dobierzemy sposób i temperaturę prania. Wysokiej jakości środek piorący (hipoalergiczny proszek do prania lub hipoalergiczny płyn do prania Mr. ZIGGI) to podstawa pielęgnacji nie tylko ubrań sportowych, ale i innych materiałów – pozwoli na również na pranie butów w pralce i pranie ręczników po treningu. Zwracajmy uwagę na to, jak przebiega pranie odzieży treningowej, aby mogła nam służyć naprawdę długo.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów i porad

Pranie syntetyczne - co to jest i na czym polega syntetyczne pranie?
Praie ręczne, jak prać ręcznie. Jak zrobić pranie ręczne
Jak usunąć wosk z ubrania?
Zafarbowane ubrania, jak odbarwić zafarbowane ubrania?
Pranie czapki z daszkiem w pralce