Programy w pralce i temperatura prania – na co zwrócić uwagę?

Programy w pralce i temperatura prania

Autor: Mr. Ziggi
Dodano: 20 sierpnia 2020

Dzięki poprawnie przeprowadzonemu praniu zadbamy o to, by materiały nie tylko zostały dokładnie wyczyszczone, ale i dłużej pozostały w świetnym stanie. Nowoczesne pralki dają nam wiele możliwości, proponując programy dostosowane do naszych oczekiwań i wymagań dotyczących warunków prania naszych ubrań. Na co pozwalają nam programy w pralce i jakie znaczenie ma temperatura prania? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

Programy w pralce

W zależności od producenta pralki, programy prania mogą się nieco różnić. Z pewnością jednak dostaniemy zestaw standardowych programów, które pozwolą nam na wypranie sporej grupy rzeczy. Programy specjalne są dostosowane do naszych coraz większych wymagań i do zróżnicowanych składów materiałów. W ten sposób nawet najbardziej wymagające ubrania będziemy mogli bez problemu prać w pralce.

Programy w pralce bazują na trzech etapach. Proces prania składa się z samego prania, płukania oraz wirowania wypłukanych materiałów. Programy różnią się od siebie: czasem trwania, temperaturą, zalecaną wielkością wsadu oraz prędkością wirowania.

Pranie wstępne

W przypadku, gdy musimy wyprać mocno zabrudzone materiały, dobrze jest najpierw skorzystać z prania w tym programie. Brud rozpuści się wstępnie i będzie można przeprowadzić już normalne pranie. Większość pralek pozwala na połączenie prania wstępnego z innym programem – nie musisz ponownie nastawiać pralki. Należy jednak pamiętać, że bęben pralki do prania wstępnego można wypełnić tylko w 25%.

Program prania bawełny

Przeznaczony do prania średnio lub mocno zabrudzonych materiałów bawełnianych i lnianych. Rzeczy, które nadają się do prania w tym programie, to między innymi pościel, ręczniki (przeczytaj o tym, jak prać ręczniki), koszule, t-shirty, skarpetki.

Pranie mieszane

Program odpowiedni dla lekko i średnio zabrudzonych materiałów. Można prać różne rodzaje tkanin, ale w podobnym kolorze. Najlepiej załadować bęben w 75%.

Pranie kolorowe

To program dostosowany do prania kolorowych materiałów. Maksymalna temperatura prania powinna wynosić 60 stopni Celsjusza – wyższa może spowodować utratę koloru. Może dzielić się też na program do prania jasnych i ciemnych kolorów. W przypadku jasnych, zapobiega szarzeniu i żółknięciu, a w przypadku ciemnych – chroni przed blaknięciem.

Programy w pralce - różne funkcje pralki

Pranie białe

Nadaje się do prania zabrudzonych, mocnych białych tkanin bawełnianych. Bęben ładujemy tak, by wsad nie wypełniał go całkowicie. Program daje możliwość użycia wybielacza.

Program do tkanin syntetycznych

Temperatura maksymalna prania syntetyków (poliestru, nylonu, poliakrylu, poliamidu i innych, a także mieszanek bawełny z syntetykami) wynosi 60 stopni Celsjusza. Jeśli nie chcemy, by ubrania wykonane z włókien syntetycznych po wyjęciu z pralki były pogniecione, najlepiej będzie ustawić niższą prędkość wirowania i zapełnić bęben do połowy.

Program do tkanin delikatnych

Program dedykowany materiałom o delikatnych włóknach, na przykład sztucznemu jedwabiowi (na naszej stronie znajdziesz też poradnik, jak prać jedwab), satynie i koronce. Warunki prania dobrane są tak, by nie naruszyć tkanin – maksymalna temperatura wynosi 40 stopni Celsjusza, prędkość wirowania jest niska. Duża ilość wody również chroni tkaniny przed zniszczeniem. Najlepszy efekt prania osiągniemy wtedy, gdy nie zapełnimy bębna po brzegi.

Program pranie ręczne

Przeznaczony między innymi do prania wełnianych swetrów. Jeśli oznaczenia na ubraniach wskazują, że można je prać w pralce, najlepiej będzie wybrać właśnie program prania ręcznego (lub prania wełny). Maksymalna temperatura wody wynosi 30 stopni Celsjusza, wirowanie jest najniższe z możliwych. Poza wełną, możemy w nim prać również delikatne tkaniny.

Hipoalergiczny i dezynfekujący proszek Mr. ZIGGI 5 kg Color
Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI 2,55 kg Color
Dezynfekujący proszek proszek Mr. ZIGGI 500 g Color

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji

Temperatura prania

Poszczególne rodzaje materiałów wymagają prania ich w odpowiednich warunkach. Kluczowe znaczenie ma tutaj temperatura. Za niska może nie uporać się z usunięciem wszystkich zabrudzeń. Zaś za wysoka może wpłynąć negatywnie na jakość pranych rzeczy. W pralkach mamy dostępne programy wykorzystujące różne stopnie temperatur:

  • 90 stopni Celsjusza – jedynie bardzo wytrzymałe materiały możemy prać w tak wysokiej temperaturze; pozwala na przeprowadzenie tak zwanej dezynfekcji termicznej, czyli wykorzystuje gorącą wodę do usunięcia bakterii, grzybów i innych zanieczyszczeń. Takie warunki jednak niekorzystnie wpływają na materiały i przyspieszają ich niszczenie. Dużo lepszym wyborem będzie zdezynfekowanie prania przy użyciu piorących środków dezynfekujących aktywujących się już w 40 stopniach Celsjusza – w ten sposób zadbamy o czystość i bezpieczeństwo pranych materiałów. Obecnie na rynku dostępny jest taki produkt, który doskonale radzi sobie z usuwaniem bakterii właśnie w 40 stopniach Celsjusza – są to środki do prania i dezynfekcji w jednym marki Mr. ZIGGI.
  • 60 stopni Celsjusza – nadaje się do prania średnio zabrudzonych ubrań.
  • 40 stopni Celsjusza – w takich warunkach wypierzemy lekko zabrudzone ubrania, jednak dzięki odpowiednim środkom piorącym możemy w tej temperaturze prać również ubrania mocniej zabrudzone. Wspomniane wcześniej monoprodukty do prania i dezynfekcji marki Mr. ZIGGI pozwalają na dezynfekcję i skuteczne usuwanie wszelkiego brudu i roztoczy z ubrań już w 40 stopniach Celsjusza, dzięki czemu nie musimy już narażać materiałów na działanie wysokich temperatur. Płyn lub proszek piorąco-dezynfekujący to doskonały wybór!

Specjalne programy w pralce

Nowe modele pralek wprowadzają coraz więcej specjalnych programów prania, które dostosowują warunki do konkretnych typów materiałów, przedmiotów czy naszych wymagań. Przy zakupie pralki zastanówmy się, na jakich programach zależy nam najbardziej i z których będziemy korzystać najczęściej. W ten sposób pralka spełni najlepiej nasze oczekiwania.

Wirowanie

Dodatkowe wirowanie pozwala na ponowne odwirowanie prania. W ten sposób materiały będą mniej podatne na zagniecenia i szybciej wyschną. Dodatkową funkcją jest delikatne wirowanie, dobre na przykład w przypadku prania wełny. Materiały odwirowywane są na niższych obrotach, co zapewnia dodatkową ochronę.

Wypompowanie wody

Program pozwala na wypompowanie z bębna wody przed etapem wirowania. Gwarantuje to jeszcze większą ochronę delikatnych tkanin, na przykład wełny i sztucznego jedwabiu.

Program szybki

Doskonały do szybkiego prania lekko zabrudzonych materiałów oraz do odświeżenia ich.

Program oszczędny

Można go aktywować razem z innymi programami. Powoduje, że podgrzewanie wody trwa krócej, dzięki czemu oszczędzamy energię. Pranie trwa dłużej i w niższej temperaturze.

Program do prania ubranek dziecięcych

Możemy w nim prać lekko i średnio zabrudzone ubranka dziecięce wykonane z bawełny, lnu i ich mieszanki. Zapewnia dokładne wypłukanie detergentów z materiałów. Podobnie w przypadku programu antyalergicznego – płukanie trwa dłużej, ale gwarantuje całkowite usunięcie środka piorącego.

Programy prania i temperatura prania

Program do prania pościeli

Aby pranie kołdry, poduszek, lekkich narzut i pokrycia mebli było skuteczne, należy wypełnić bęben pralki jedynie w 40%. Unikajmy również prania w nim pościeli wykonanej z delikatnych materiałów, na przykład jedwabiu lub wełny. Podobnie w programie przeznaczonym do prania dużych rzeczy – najlepiej, jeśli zapełnimy 35% bębna.

Program sport

Przeznaczony do prania odzieży sportowej, wykonanej z mikrowłókien, dżerseju czy bawełny. Program nie daje możliwości użycia płynu zmiękczającego.

Program dla posiadaczy zwierząt

Jeśli mamy w domu czworonoga, powinno nam zależeć na tym, by dokładnie pozbyć się sierści z ubrań. Pozwala nam na to specjalny program, który przez wstępne podgrzanie wody oraz wielokrotne płukanie i wirowanie usuwa sierść z materiałów. Trwa dłużej niż inne programy i nie nadaje się do prania w nim delikatnych tkanin.

Opóźnienie czasu startu

Funkcja znajdująca się w najnowszych pralkach pozwala na rozpoczęcie prania później, o wybranej przez nas godzinie. To bardzo przydatna opcja – przede wszystkim dla osób, które chcą oszczędzić i robią pranie w nocy, korzystając z nocnej taryfy energetycznej. Przydatna może być w tym wypadku również opcja cichego prania. W ten sposób unikniemy hałasowania w czasie, gdy chcemy spać.

Programy w pralce i temperatura prania – podsumowanie

Dzięki prawidłowemu dobraniu programu pralki oraz ustawieniu dobrej temperatury prania sprawimy, że pranie będzie idealnie czyste, niepogniecione i nieuszkodzone. Jeśli postawimy również na dobrej jakości środki piorące (jak te od Mr. ZIGGI, pozwalające na dezynfekowanie materiałów w niższej temperaturze), możemy być pewni, że ubrania będą nam służyć naprawdę długo!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów i porad

Pranie syntetyczne - co to jest i na czym polega syntetyczne pranie?
Praie ręczne, jak prać ręcznie. Jak zrobić pranie ręczne
Jak usunąć wosk z ubrania?
Zafarbowane ubrania, jak odbarwić zafarbowane ubrania?
Pranie czapki z daszkiem w pralce