Pranie kołdry w pralce – czy jest możliwe?

Pranie kołdry w pralce

Autor: Mr. ZIGGI
Dodano: 27 marca 2021

Aktualizacja: 5.11.2021

Pranie kołdry w pralce to bardzo szybki i wygodny sposób, aby ją odświeżyć. Kto nie lubi położyć się po pracowitym dniu w pachnącym świeżością łóżku… Aby osiągnąć taki efekt, należy dbać nie tylko o czystość pościeli, ale i o odświeżenie kołdry. Warto wykorzystać coraz ładniejszą pogodę i przeprowadzić generalne porządki wokół łóżka. Jak powinno wyglądać pranie kołdry, o czym pamiętać i na co uważać? Odpowiadamy w artykule!

Z tego artykułu dowiesz się:

Pranie kołdry – dlaczego należy o nim pamiętać?

Coraz więcej osób cierpi z powodu alergii, a jednym z najczęściej uczulających alergenów są roztocza kurzu domowego. Te mikroskopijne pajęczaki żywią się złuszczonym naskórkiem – znajdziemy je zatem wszędzie tam, gdzie pozostawiamy go po sobie najwięcej, przede wszystkim w łóżku. Jeśli po przebudzeniu męczy Cię katar i duszności, masz zaczerwienione oczy i podrażnioną skórę, może to być oznaka alergii na roztocza. To definitywny znak, że należy zabrać się za pranie kołdry. Mikroorganizmy osadzają się bowiem nie tylko na warstwie pościeli, ale wnikają do wnętrza kołdry. Podczas prania jesteśmy w stanie usunąć to, czego nie widać gołym okiem.

Jednak nie tylko obecność roztoczy sprawia, że należy pamiętać o regularnym i dokładnym praniu kołdry. Gromadzą się w niej również inne zanieczyszczenia, między innymi bakterie i grzyby, które mogą wywoływać nieprzyjemne reakcje organizmu. Za pomocą odpowiednich środków piorąco-dezynfekujących możemy się ich pozbyć.

Co więcej, pranie pozwala nam również zadbać o długotrwałą jakość kołdry. Obracający się bęben poruszy wypełnienie, zapobiegając jego zbiciu.

Czy można prać kołdrę w pralce?

Najważniejszą zasadą dotyczącą prania, w tym kołdry, jest przestrzeganie zaleceń producenta, które przekazują nam znaki na metkach. Znajdziemy tam między innymi informacje o możliwości prania kołdry w pralce, optymalnej temperaturze, środkach piorących oraz metodzie suszenia.

Z prania kołdry w pralce należy zrezygnować w przypadku, gdy nasza pralka nie jest zbyt pojemna – gdy kołdra wchłonie wodę, zwiększy swoją objętość, przez co nie tylko się nie dopierze, ale i może uszkodzić bęben.

Jak wyprać kołdrę w pralce

Pranie kołdry w pralce – najważniejsze zasady

Zanim zdecydujemy się na pranie kołdry, musimy ocenić stopień jej zabrudzenia. Jeśli widać już na niej ciemniejsze plamy i inne zabrudzenia, kołdra ewidentnie nadaje się do wyprania.

Ważna jest także częstotliwość. Nie możemy wykonywać prania zbyt często. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, kto jest jej użytkownikiem. W przypadku, gdy cierpimy na nadmierną potliwość, często chorujemy lub mamy alergię, dobrze będzie robić to częściej niż raz w roku. W pozostałych sytuacjach można prać kołdrę rzadziej.

Dużo lepiej sprawdza się płyn dezynfekujący do prania niż proszek – łatwiej rozpuszcza się w wodzie, a przez to dokładniej wypłukuje z materiału.

Przed zrobieniem prania należy sprawdzić, czy kołdra nie jest nadpruta. Choćby niewielkie rozdarcie może sprawić, że uszkodzimy i pralkę, i kołdrę.

Do bębna warto wrzucić też kulki do prania lub zwykłe piłki tenisowe – podczas obracania bębna będą one rozbijać wypełnienie kołdry, dzięki czemu nie odkształci się.

Warunki prania kołdry mogą różnić się w zależności od jej wypełnienia. Na rynku znajdziemy różne rodzaje kołder. Poniżej prezentujemy dwa najpopularniejsze typy.

Jak prać kołdrę puchową?

Puch to ptasie pióra wyrastające zanim pojawią się u nich pióra właściwe. Kołdry z wypełnieniem puchowym wyróżniają się swoimi właściwościami termoizolacyjnymi i wentylacyjnymi. Nadają się przez cały rok, ponieważ dostosowują się do temperatury ciała. Choć kołdra puchowa ma wiele zalet, łatwość prania na pewno do nich nie należy.  Jeśli mamy pojemną pralkę i zmieścimy w niej kołdrę bądź poduszkę, możemy zdecydować się na takie pranie. Pamiętajmy jednak o tym, by dobrać odpowiedni środek piorący. Puch jest bowiem bardzo wymagającym surowcem, podatnym na działanie wysokich temperatur i silnych środków chemicznych. Produkt do prania powinien mieć zatem delikatny skład, który pozwala na skuteczne oczyszczenie tkanin w niskich temperaturach.

W przypadku, gdy nasza pralka jest za mała, by zmieścić całą pościel bądź samą poduszkę, najlepszą decyzją będzie oddanie kołdry puchowej do specjalistycznej pralni. W ten sposób unikniemy możliwości zniszczenia jej podczas prania w za ciasnej pralce.

Pranie kołdry w pralce - Jak prać kołdrę w pralce?

Pranie kołdry z pierza?

Wypełnienie pierzem oznacza, że wewnątrz kołdry znajdziemy małe kacze i gęsie pióra. Są one cięższe i mniej elastyczne niż puch, nie grzeją też tak dobrze. Są jednak tańsze od kołdry puchowej, a nadal są ciepłe i wygodne.

Pranie kołdry z pierza jest dość wymagające – pióra są wrażliwe na intensywne działanie środków chemicznych, do tego podczas źle przeprowadzonego prania mogą się zbić, a potem niedokładnie wysuszyć. Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą wyprania kołdry, podobnie jak w przypadku kołdry puchowej, sprawdźmy pojemność pralki. Jeśli wystarczy na pranie kołdry lub poduszki z wypełnieniem z pierza, dobierzmy jeszcze bezpieczny środek piorący i możemy brać się za pranie. Nie działajmy przy tym na siłę – za mała pralka może sprawić, że kołdra zostanie poważnie uszkodzona i straci swoje możliwości. Najbezpieczniejszą opcją jest wówczas oddanie jej do specjalistycznej pralni.

Jak prać kołdrę z wypełnieniem syntetycznym?

Włókna syntetyczne stosuje się jako wypełnienie między innymi w przypadku kołder dla alergików (potocznie nazywa się je kołdrami hipoalergicznymi, antyalergicznymi). Są trwałe i niepodatne na odkształcenia. W przypadku prania kołdry alergika, bardzo ważne jest to, z jakiego produktu skorzystamy. Powinien być on nie tylko delikatny dla materiałów, ale i dla skłonnej do podrażnień skóry. Najlepiej sprawdzi się zatem hipoalergiczny środek piorący, który nie tylko oczyści kołdrę, ale i pozostawi ją bezpieczną dla zdrowia alergika. To najlepsze środki na roztocza kurzu domowego.

Podczas doboru warunków prania, nie możemy przekroczyć temperatury zalecanej przez producenta. Najlepiej będzie postawić na 30-40 stopni Celsjusza i przeprowadzić dezynfekcję chemiczną przy użyciu bezpiecznego środka piorącego. Możemy postawić na specjalne programy prania: ten dedykowany do prania kołdry lub oznaczony jako pranie delikatne lub pranie ręczne.

Po zakończeniu prania należy niezwłocznie wyjąć kołdrę z pralki – w przeciwnym razie mogą powstać w niej ogniska pleśni, co powoduje nieprzyjemny zapach. Suszenie może odbyć się w suszarce bębnowej (w niskiej temperaturze, z użyciem piłek do suszarek zapobiegających zbiciu wypełnienia) lub tradycyjnie, wieszając w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu (bez wystawiania ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą spowodować odbarwienia).

Hipoalergiczny i dezynfekujący proszek Mr. ZIGGI 5 kg Color
Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI 2,55 kg Color
Dezynfekujący proszek proszek Mr. ZIGGI 500 g Color

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji

Jak wyprać kołdrę – postaw na jakościowy środek do prania!

Czym powinien wyróżniać się wysokiej jakości środek do prania, który pozwoli nam na dokładne oczyszczenie kołdry? Przede wszystkim powinien mieć delikatny skład, który nie zaszkodzi pranym materiałom. W przypadku prania kołder należy pamiętać o tym, że mamy do czynienia z materiałami, które źle znoszą kontakt z silnie działającymi substancjami chemicznymi. Dlatego tak ważne jest to, by produkt do prania opierał się na łagodnych składnikach. Zwróćmy również uwagę na to, jak nasza skóra zareaguje na kontakt z detergentem. Postawmy zatem na taki środek, który jest antyalergiczny. Będziemy mogli używać go nie tylko w przypadku prania pościeli dla alergika – z jego skuteczności skorzystają także inni domownicy.

Bardzo istotną cechą produktów do prania kołdry jest również działanie dezynfekujące, które nie wymaga wysokich temperatur. To mit, że dezynfekcja pościeli odbywa się przynajmniej w 60 stopniach Celsjusza! Dzięki monoproduktom Mr. ZIGGI dokładna dezynfekcja kołdry będzie możliwa już w 40 stopniach. W ten sposób nie wpłyniemy negatywnie na materiały, z których wykonana jest kołdra. Co więcej, zatroszczymy się o swoje zdrowie – środki dezynfekujące do prania Mr. ZIGGI są nie tylko skuteczne, ale i hipoalergiczne. Delikatne i dokładne pranie w dobrej cenie w końcu jest możliwe!

Pranie kołdry w pralce – podsumowanie

W praniu kołdry najważniejsze jest to, aby stosować się do zaleceń producenta. W ten sposób unikniemy konieczności jej wymiany, a co za tym idzie – dużego wydatku. Jeśli mamy za małą pralkę i nie zmieścimy w niej dużej kołdry lub jeśli chcemy mieć pewność, że po praniu puchowej kołdry nie stanie się nic niepożądanego, dobrze będzie oddać ją do specjalistycznej pralni. W przypadku kołdry z wypełnieniem syntetycznym możemy śmiało zdecydować się na samodzielne pranie. Pomogą nam w tym niezawodne i idealne do bezpiecznego prania środki do prania Mr. ZIGGI.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów i porad

Pranie syntetyczne - co to jest i na czym polega syntetyczne pranie?
Praie ręczne, jak prać ręcznie. Jak zrobić pranie ręczne
Jak usunąć wosk z ubrania?
Zafarbowane ubrania, jak odbarwić zafarbowane ubrania?
Pranie czapki z daszkiem w pralce