Jak pozbyć się sierści z ubrań?

Jak pozbyć się sierści z ubrań

Autor: Mr. Ziggi
Dodano: 8 czerwca 2020

Posiadanie czworonoga wiąże się z wieloma obowiązkami. To nie tylko spacery czy odpowiednie żywienie pupila, ale i dbanie o czystość wokół nas. Niestety, sierść zwierząt bywa trudna do usunięcia z ubrań czy tapicerowanych mebli. Istnieją jednak metody, które pozwolą nam szybko i skutecznie poradzić sobie z tym problemem. Jak pozbyć się sierści z ubrań i mebli? Doradzamy w artykule!

Z tego artykułu dowiesz się:

Sierść na ubraniach – dlaczego należy ją usuwać?

Względy estetyczne nie są jedynym powodem, dla którego należy pamiętać o usuwaniu sierści zwierząt z naszych ubrań czy mebli. Sierść jest silnym alergenem – z powodu uczulenia na nią cierpi nawet 15-20% alergików. Objawy alergii to między innymi katar, kaszel, łzawienie oczu i podrażnienie skóry. Nawet jeśli my sami nie należymy do grona uczulonych na sierść, nie możemy zapomnieć o tym, że przeniesiona na odzieży może wywołać reakcję alergiczną u innych. Z troski o bezpieczeństwo swoje i innych powinniśmy usuwać sierść zwierząt w ubrań i mebli. Pomocne będą w tym antyalergiczne, hipoalergiczne środki do prania.


Jak pozbyć się sierści z ubrań w praniu?

Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się sierści z ubrań jest wypranie ich. Musimy jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym wyciągniemy z pralki idealnie czyste tkaniny.

Sierść zwierząt bardzo się elektryzuje, przez co trudno odczepić ją od materiału. Aby pranie pozwoliło nam uwolnić się od tego problemu, należy skorzystać z płynu antystatycznego, który zapobiega elektryzowaniu się tkanin. Zneutralizowany ładunek elektryczny sprawia, że sierść z łatwością odczepia się od ubrań i wypłukuje się. Śmiało możemy zastąpić specjalny płyn odrobiną octu. To bezpieczny i tani zamiennik, który nie wchodzi w interakcję z proszkiem lub płynem do prania. Nie pozostawia też po sobie nieprzyjemnego zapachu.

Aby zyskać jeszcze większą pewność, że z pralki wyjmiemy czyste ubrania, możemy skorzystać z kulek wyłapujących sierść. Specjalne wypustki sprawiają, że sierść i włosy z łatwością się do nich przyczepiają.

Jak pozbyć się sierści z prania – zainwestuj w pralkę!

Jeśli mamy taką możliwość, zainwestujmy w pralkę, która posiada specjalny filtr i tryb przystosowany do prania ubrań pokrytych sierścią zwierząt. Standardowe pralki również sobie poradzą z jej usunięciem. Jednak należy pamiętać o tym, by regularnie czyścić wnętrze pralki – sierść lubi osiadać w jej środku, doprowadzając do zabrudzeń tkanin podczas kolejnych prań.

Sierść na ubraniach - pranie

Jaki pozbyć się sierści w praniu – odpowiedni środek piorący

Dobrej jakości środek piorący może pomóc nam w walce z sierścią na ubraniach. Ogromną zaletą proszku i płynu do prania będą jego właściwości dezynfekujące – sierść może przenosić też bakterie i inne alergeny, które wywołują nieprzyjemne reakcje organizmu (zobacz nasz artykuł o tym, czym charakteryzuje się alergia na roztocza kurzu domowego). Zdezynfekowanie ubrań podczas prania zminimalizuje ryzyko pojawienia się u nas objawów alergii, dlatego proszek piorąco-dezynfekujący sprawdzi się świetnie. Dobrze, jeśli produkt będzie też hipoalergiczny. Dzięki temu możemy mieć gwarancję, że zarówno nasza skóra, jak i prane tkaniny, pozostaną bezpieczne. Środki oparte na działaniu delikatnych substancji także mogą być niezwykle skuteczne, a częste pranie nie wpłynie negatywnie na prane materiały.

Hipoalergiczny i dezynfekujący proszek Mr. ZIGGI 5 kg Color
Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI 2,55 kg Color
Dezynfekujący proszek proszek Mr. ZIGGI 500 g Color

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji

Jak pozbyć się sierści z ubrań – inne sposoby na jej usunięcie

Poza praniem istnieją też inne metody pozbywania się sierści z ubrań. To między innymi rolki z taśmą klejącą czy specjalne rękawice. To dobry sposób na usunięcie sierści, gdy nie mamy czasu na robienie prania i przed wyjściem chcemy jedynie odświeżyć ubranie. Innym, tanim sposobem jest wykorzystanie gumowej rękawiczki – zmoczona przyciąga sierść i nie wzbija jej w powietrze.

Sierść na ubraniach – pranie najlepszym sposobem

Istnieje wiele prostych i tanich metod, by szybko pozbyć się sierści zwierząt z naszych ubrań. Pamiętajmy jednak, że gdy mamy więcej ubrań do oczyszczenia i gdy zależy nam na tym, by usunąć nie tylko sierść, ale i inne zanieczyszczenia, w tym alergeny, pranie będzie najskuteczniejszym sposobem.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów i porad

Pranie syntetyczne - co to jest i na czym polega syntetyczne pranie?
Praie ręczne, jak prać ręcznie. Jak zrobić pranie ręczne
Jak usunąć wosk z ubrania?
Zafarbowane ubrania, jak odbarwić zafarbowane ubrania?
Pranie czapki z daszkiem w pralce