Pranie firanek krok po kroku
Autor: Mr. ZIGGI
Dodano: 15 marca 2021
Wiosna to czas wielkich porządków. W nową porę roku chcemy wejść w odświeżonym, czystym otoczeniu. Gdy pogoda staje się coraz ładniejsza, chętniej bierzemy się za mycie okien i pranie firanek – pomoże nam to wpuścić do wnętrz jeszcze więcej promieni słonecznych. Możemy ułatwić sobie sprzątanie i zdecydować się na pranie firanek w pralce. Jak to zrobić, by nie zaszkodzić materiałom? Odpowiadamy w artykule!
Z tego artykułu dowiesz się:
Pranie firanek – dlaczego należy o nim pamiętać?
Dbałość o czystość materiałów, w tym firanek, jest ważna z wielu powodów. Przede wszystkim podczas prania jesteśmy w stanie usunąć wszelkie zanieczyszczenia: bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Szczególnie groźne są roztocza – zbierający się na firankach kurz sprzyja ich rozwojowi. Dodatkowym zagrożeniem dla alergików i nie tylko są zanieczyszczenia, które dostają się do mieszkań przez okna. Pyły, spaliny czy pyłki roślin osiadają na firankach. Regularne pranie i dezynfekowanie firan jest zatem niezbędne – pozwoli na pozbycie się niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń.
Poza kwestiami higienicznymi, pranie firanek pozwala także na zachowanie koloru, szczególnie, gdy są one śnieżnobiałe. Materiały używane do szycia firanek szybko pochłaniają dym papierosowy i sadzę, zaś promienie słoneczne mogą powodować ich żółknięcie. Pranie firanek to zatem jeden ze sposobów na to, by zachować ich jakość. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się z tej dekoracji jeszcze dłużej!
Jak prać firanki – przygotowanie do prania
Zanim wsadzimy firanki do pralki, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się metkom. To właśnie na nich producent umieszcza informacje dotyczące optymalnych warunków prania, suszenia i prasowania tych materiałów. Stosując się do zaleceń, jakie przekazują nam znaki na metkach, będziemy mogli dobrać właściwą temperaturę czy program prania.
Przygotowując firanki do wyprania, należy zwrócić również uwagę na przymocowane do nich dodatkowe elementy. Żabki i agrafki możemy bez problemu zdjąć przed włożeniem firanek do pralki. W przypadku, gdy są one mocowane za pomocą metalowych kółek, powinniśmy zabezpieczyć materiał. Firanki wsadzamy do bębna w workach do prania – w tym celu mogą nam posłużyć na przykład poszewki na poduszki. W przypadku firanek-makaronów (czyli nie materiału, a zwisających z karnisza sznurków, często z nawleczonymi elementami ozdobnymi) zabezpieczenie woreczkiem do prania również będzie konieczne – dodatkowo możemy zapleść firankę w luźny warkocz, aby sznurki się nie poplątały – nie wpłynie to na skuteczność prania, a pozwoli nam uniknąć czasochłonnego rozplątywania sznurków.
Zanim zrobimy pranie firanek – namoczenie
Przed właściwym praniem firanek zaleca się ich wyczyszczenie na sucho (pozbycie się kurzu przez wytrzepanie ich lub odkurzenie delikatną szczotką) oraz mniej więcej godzinne moczenie w wodzie z dodatkiem płynu do prania – temperatura tego roztworu nie powinna przekraczać 30-40 stopni Celsjusza. Jeśli woda podczas namaczania szybko staje się brudna (może tak się dziać w przypadku firanek z kuchni lub pomieszczeń, w których pali się papierosy) – wymieńmy ją na czystą.
W jakiej temperaturze prać firanki?
Pranie firanek zaleca się z użyciem wody o maksymalnej temperaturze 40 stopni Celsjusza – o ile producent nie wskazał inaczej na metce. To ze względu na specyfikę materiałów użytych do ich szycia – tiul czy woal można zaliczyć do delikatnych tkanin, podatnych na zniszczenia mechaniczne i te spowodowane zbyt wysoką temperaturą prania. Jednak czy 40 stopni wystarczy, by pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, w tym roztoczy kurzu domowego? Na pomoc przychodzą tu monoprodukty Mr. ZIGGI – środki piorąco-dezynfekujące, które do pełnego oczyszczenia pranych materiałów potrzebują jedynie wody o temperaturze 40 stopni Celsjusza. To bezpieczne warunki nawet dla tak delikatnych tkanin, jak te użyte do uszycia firanek.
Zobacz też, jak prać poliester – być może Twoje firanki wykonane są akurat z tego materiału!
Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji
Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji
Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji
Pranie firanek w pralce – najważniejsze zasady
Po odpowiednio długim namoczeniu firanek w roztworze wody i płynu do prania, można przejść do właściwego prania. Musimy przy tym pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
- dostosowujemy warunki prania do informacji na metkach (niska temperatura, niskie obroty);
- możemy zdecydować się na lekkie obroty, jednak musimy pamiętać, że później trzeba będzie wyprasować firanki;
- jeśli nasza pralka ma specjalne programy w pralce, możemy wybrać: pranie delikatne, pranie ręczne, pranie firanek;
- nie przeładujmy bębna – firanki, szczególnie te wykonane z cięższych tkanin, powiększą podczas prania swoją objętość – mogą nie tylko się przez to nie doprać, ale i uszkodzić pralkę;
- przed wyjęciem z pralki dobrze będzie poczekać jeszcze kilka minut, aby ociekły;
- najskuteczniejszą metodą suszenia firanek jest powieszenie ich na karniszach – w ten sposób unikniemy konieczności ich prasowania (pod firanami warto położyć ręczniki lub inne materiały, które wchłoną ściekającą wodę).
Jak prać firanki w pralce – odpowiedni środek piorący
Jaki środek do prania najlepiej nadaje się do prania firanek? Przede wszystkim powinien mieć on antyalergiczny, delikatny skład, który nie wpłynie niekorzystnie na strukturę włókien tkaniny, a jednocześnie będzie stuprocentowo skuteczny. Ceni się również właściwości dezynfekujące, które nie wymagają działania wysokich temperatur do ich aktywowania. Do prania delikatnych materiałów dużo lepiej sprawdza się płyn niż proszek – łatwiej rozpuszcza się w wodzie, a przez to nie pozostawia na materiałach zacieków i nie powoduje odbarwień. Co oczywiste, do prania białych firanek należy wybrać produkt przeznaczony do prania białych tkanin – w ten sposób zachowamy idealną biel naszych firanek na jeszcze dłuższy czas.
Zobacz nasz artykuł: Jak zrobić idealnie białe pranie?
Wszystkie te cechy posiadają płyny do prania dla alergików Mr. ZIGGI – może tegoroczne wiosenne porządki będą dobrą okazją na ich wypróbowanie? Te skuteczne środki piorąco-dezynfekujące opierają się na delikatnym i hipoalergicznym składzie – firanki prane z Mr. ZIGGI będą wolne od wszelkich zanieczyszczeń, w tym alergenów, a także dłużej zachowają swoją biel.
Pranie firanek – podsumowanie
W praniu firanek należy przede wszystkim zadbać o bezpieczne warunki – delikatny program oraz środek dezynfekujący do prania w niskich temperaturach. Trzymając się kilku prostych zasad dotyczących prania zadbamy nie tylko o czystość tkanin, ale i o nasze zdrowie – pozbędziemy się bowiem wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów wywołujących nieprzyjemne reakcje organizmu.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!