Jak prać jeansy? Zobacz, jak powinno wyglądać pranie jeansów!

Jak prać jeansy - sposoby na pranie jeansów

Autor: Mr. ZIGGI
Dodano: 9 października 2020

Jeansowe spodnie to dla wielu podstawowy element garderoby. Aby służyły nam one latami, powinniśmy wiedzieć, jak prać jeansy. Dzięki odpowiednim warunkom prania jesteśmy w stanie przedłużyć ich żywotność i utrzymać świetną jakość spodni. Jak powinno wyglądać pranie jeansów, aby nie straciły one koloru ani nie zmieniły rozmiaru? Doradzamy w naszym artykule!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak często prać jeansy?

Jedną z najważniejszych zasad dbania o jeansowe spodnie jest ograniczenie częstotliwości prania. Niektórzy uważają, że powinno się to robić zaledwie raz na pół roku. Jednak aby zadbać o własne poczucie komfortu i usunąć nagromadzony na ubraniu brud dobrze jest wykonywać to częściej niż co sześć miesięcy i we właściwych warunkach. O wstrzymaniu się przed wypraniem jeansów należy pamiętać przede wszystkim przy okazji pierwszego prania po przyniesieniu ze sklepu – powinniśmy zwlekać z nim jak najdłużej, przynajmniej cztery miesiące. Dzięki temu spodnie dopasują się do naszej sylwetki i będą dużo wygodniejsze. Przed pierwszym praniem zaleca się moczenie spodni w zimnej wodzie z dodatkiem soli i octu, co pozwoli nam dłużej cieszyć się pięknym kolorem jeansu.

Jak wyprać jeansy - jak prać dżinsy

Jak prać jeansy – przygotowanie

Zanim wrzucimy nasze jeansowe spodnie do pralki, przewróćmy je na drugą stronę. To jeden ze sposobów na to, by zapobiec nadmiernemu wypłukiwaniu się barwnika. Należy zapiąć zamki i guziki, a także opróżnić kieszenie. A co możemy prać razem z jeansami? Przede wszystkim kierujmy się tym, by ubrania były w podobnym kolorze – jeansowe spodnie potrafią zafarbować. Dlatego ciemne jeansy pierzmy z ciemnymi ubraniami, a jasne – z jasnymi. Unikajmy jednak prania niebieskich jeansów z czarnymi tkaninami, ponieważ mogą przez to stać się wyblakłe i poszarzałe. To dlatego, że niebieskie jeansy barwi się indygo – barwnikiem, który nie jest bardzo trwały. Stąd możliwa utrata pigmentu, a także łatwość w wyłapywaniu innych kolorów z ubrań, z którymi pierzemy nasze niebieskie jeansy.

Pranie jeansów

W doborze temperatury najlepiej będzie sugerować się tym, co zaleca nam producent – podpowiedzą nam to oznaczenia na metkach. Optymalną temperaturą dla jeansów jest 30 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może spowodować skurczenie bawełnianych włókien, a także sprawia, że materiał blaknie. Istotny jest również czas prania. Najlepsze będą krótkie programy prania. Niektóre pralki mają specjalny program do prania jeansu – zwykle trwa on około 15 minut. Do jeansów nie nadają się programy prania z dodatkowym płukaniem, ponieważ zmiękcza to materiał i niszczy formę spodni. Ustawmy też niskie obroty (maksymalnie 800).

Jak wyprać jeansy - pranie jeansów

Jak prać dżinsy – pranie ręczne

Jeśli obawiamy się, że pranie w pralce może zaszkodzić naszym spodniom, możemy zdecydować się na pranie ręczne. Zaleca się to w przypadku cieńszych spodni, tych w jasnym oraz intensywnie czarnym kolorze. A jak prać dżinsy z dziurami? Namaczanie ich w pralce może spowodować, że dziury bardzo się powiększą. Z tego powodu najlepszym wyborem będzie postawienie na pranie ręczne. Jeśli decydujemy się na wypranie takich spodni w pralce, lepiej będzie wybrać program do prania ręcznego lub dostosowany do delikatnych tkanin.

Hipoalergiczny i dezynfekujący proszek Mr. ZIGGI 5 kg Color
Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI 2,55 kg Color
Dezynfekujący proszek proszek Mr. ZIGGI 500 g Color

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji

Jeansy – pranie w odpowiednich środkach

Nie zapomnijmy o tym, jak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego środka piorącego do wyprania jeansów tak, aby nie zaszkodzić ich jakości. Jaki proszek do prania wybrać? Oto kilka zasad, o których należy pamiętać:

  • Klasyczne niebieskie jeansy należy prać w proszku lub płynie przeznaczonym do prania kolorowych ubrań.
  • Nie używamy wybielaczy.
  • Nie stosujemy płynu zmiękczającego do płukania, ponieważ narusza on strukturę bawełnianych, sztywnych włókien, wpływając na całą formę spodni.
  • W przypadku czarnych jeansów lepiej zdecydować się na płyn piorący – proszek może zostawić na tkaninie nieestetyczne, jasne zacieki.

Najlepiej sprawdzą się środki piorące o delikatnym składzie, zatem bezpieczne zarówno dla naszej skóry, jak i dla materiałów. Czy Mr. ZIGGI nadaje się do prania jeansów? Oczywiście, że tak. Wybierz proszek lub płyn Mr. ZIGGI do prania ubrań kolorowych. W przypadku tego środka – już niewielka ilość produktu wystarczy, by zrobić dokładne pranie. Skoncentrowana formuła zapewnia jego wydajność.

Jak prać jeansy - pranie jeansów

Jak prać jeansy – zasady dotyczące suszenia

Nie tylko pranie wpływa na jakość jeansów. Również suszenie ma znaczenie. Należy przede wszystkim unikać ciepła, dlatego nie powinno się suszyć jeansu na słońcu czy na grzejniku. Nie zaleca się również prasowania jeansowych spodni. Jeśli dobrze rozwiesimy jeansy, nie będą potrzebowały żelazka. Najbezpieczniejszym sposobem na wysuszenie jeansów będzie rozwieszenie ich na sznurku, w przewiewnym miejscu, jednak nie na słońcu. Zadbanie o takie warunki suszenia wpłynie pozytywnie na jakość naszych ubrań.

Pranie jeansów – podsumowanie

Jak prać jeansy? Pamiętajmy przede wszystkim o niskiej temperaturze, krótkim programie oraz niskich obrotach. Pozwoli nam to zadbać o kolor tkanin oraz o formę spodni. Dobór odpowiedniego środka piorącego również jest bardzo ważny. Postawmy na skuteczny, ale i bezpieczny dla wymagających materiałów i dla skóry proszek lub płyn do prania.

Wiesz już, jak prać dżinsy – podążając za naszymi radami będziesz w stanie dać swoim ulubionym spodniom długowieczność.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów i porad

Pranie syntetyczne - co to jest i na czym polega syntetyczne pranie?
Praie ręczne, jak prać ręcznie. Jak zrobić pranie ręczne
Jak usunąć wosk z ubrania?
Zafarbowane ubrania, jak odbarwić zafarbowane ubrania?
Pranie czapki z daszkiem w pralce