Jak prać pluszaki? Pranie pluszaków w pralce bez tajemnic

Pranie pluszaków w pralce

Autor: Mr. ZIGGI
Dodano: 25 czerwca 2021

Każde dziecko ma swojego ulubionego pluszaka. To towarzysz do zasypiania, do zabawy czy spacerów. Zwykle wędruje wszędzie tam, gdzie nasza pociecha. Oczywiste jest zatem to, że należy zadbać o czystość takiej zabawki. Jak prać pluszaki, aby pozostawały w świetnym stanie? Czy pranie pluszaków w pralce jest możliwe? O wszystkim piszemy w naszym poradniku!

Z tego artykułu dowiesz się:

Pranie pluszaków w pralce – dlaczego jest tak ważne?

Skóra dziecka jest bardzo wymagająca. Może reagować na alergeny i różne drażniące substancje znacznie intensywniej niż w przypadku skóry dorosłych. Z uwagi na to powinniśmy pamiętać o tym, by otoczenie naszego dziecka było wolne od tego, co może wywołać u niego nieprzyjemne reakcje organizmu.

Czemu wspominamy o tym w kontekście pluszaków? To między innymi na nich gromadzą się różnego rodzaju zabrudzenia, między innymi roztocza kurzu domowego – jeden z najczęściej uczulających alergenów (na choroby związane z kontaktem z roztoczami cierpi aż 100 milionów ludzi na całym świecie!). To mikroskopijne pajęczaki gromadzą się wszędzie tam, gdzie znajdą pożywienie, czyli złuszczony ludzki naskórek. Pluszaki, które towarzyszą dzieciom podczas spania i często są przytulane, są zatem doskonałym siedliskiem roztoczy. Kontakt z zabawką może mieć niemiłe skutki w postaci reakcji alergicznej – pokrzywki, podrażnień skóry, kataru, duszności, kaszlu, łzawienia oczu.

Na pluszakach gromadzą się również inne zanieczyszczenia, między innymi bakterie i grzyby. Często wynika to z zabrudzenia zabawki jedzeniem czy innymi produktami. Mogą zbierać także brud z podłogi, środków komunikacji, miejsc publicznych. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla skóry dziecka – zanieczyszczenia mogą przedostać się do buzi malucha.

Aby pozbyć się tego, co sprawia, że pluszaki mogą stać się dla naszego dziecka zagrożeniem, należy zadbać o dokładne oczyszczenie materiału. Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na to będzie wypranie zabawek w pralce.

Jak wyprać pluszaki, aby ich nie zepsuć?

Zanim jednak zdecydujemy się na wsadzenie pluszaków do pralki, powinniśmy zwrócić uwagę na metkę. Producent zamieszcza na niej informację, czy zabawka nadaje się do prania. Oznaczenia prania wskazują również temperaturę prania, na którą należy się zdecydować, a także sposób suszenia, który sprawi, że pluszaki pozostaną w świetnym stanie i w pierwotnym kształcie.

Na to, czy zabawki można prać w pralce, największy wpływ ma wypełnienie. Wysokiej jakości pluszaki mają w środki wypełniacz, który szybko i łatwo schnie, dzięki czemu wypranie ich nie będzie wiązało się z utratą jakości. W trosce o zdrowie naszego dziecka powinniśmy zadbać również o to, by jego zabawki łatwo było utrzymać w czystości. Dlatego przed zakupem sprawdźmy dokładnie metkę i zalecenia producenta odnośnie prania, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Jak prać pluszaki w pralce

Pranie pluszaków w pralce – najważniejsze informacje

O czym należy pamiętać, gdy decydujemy się na pranie pluszaków w pralce?

Ustaw niską temperaturę (najlepiej 30-40 stopni Celsjusza) – w takich warunkach materiały, z których wykonany jest pluszak, nie stracą na jakości oraz zostaną dokładnie oczyszczone.

W celu zabezpieczenia zabawek przed uszkodzeniami mechanicznymi wsadź je do specjalnych woreczków do prania.

Uważaj na dodatkowe elementy w pluszakach – możesz zdjąć z nich ubranka czy przypinane dodatki.

Najlepszymi programami do prania pluszaków są: pranie ręczne lub pranie delikatne. Mają one niskie obroty, dzięki czemu unikniemy utraty miękkości i innych właściwości materiałów, z których wykonane są zabawki.

Jeśli producent na to pozwala, możemy wysuszyć pluszaka w suszarce bębnowej. Bez problemu jednak możemy go również powiesić na sznurku do prania lub zaczepić do suszarki – najlepiej przypinając za uszy. W ten sposób zabawka szybciej wyschnie.

Do suszenia wybierzmy przewiewne i ciepłe miejsce. Unikajmy jednak bardzo słonecznych miejsc – intensywne promienie słoneczne mogą sprawić, że pluszak wyblaknie. Dopilnujmy, aby całkowicie wysechł – w przeciwnym razie na zabawce mogą rozwijać się grzyby.

Hipoalergiczny i dezynfekujący proszek Mr. ZIGGI 5 kg Color
Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI 2,55 kg Color
Dezynfekujący proszek proszek Mr. ZIGGI 500 g Color

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji

Pranie pluszaków – odpowiedni środek piorący

Aby pranie pluszaków było naprawdę skuteczne i dokładne, musimy wybrać odpowiedni środek piorący. Na jakie cechy detergentu należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

  • hipoalergicznośćantyalergiczny skład sprawia, że skóra dziecka nie będzie narażona na wystąpienie podrażnień czy innych reakcji alergicznych na któryś ze składników produktu do prania;
  • działanie dezynfekujące – szczególnie ważne, gdy chcemy dogłębnie oczyścić pluszaki z wszelkich zabrudzeń, tych widocznych gołym okiem, jak i tych równie groźnych, które dostrzeżemy dopiero pod mikroskopem;
  • forma płynu do prania – taka konsystencja produktu piorącego lepiej się wypłukuje, dzięki czemu mamy gwarancję, że na pluszakach nie pozostaną smugi i zacieki;
  • skoncentrowana formuła – pozwala na użycie mniejszej dozy produktu bez utraty na skuteczności prania.

Jak prać pluszaki w pralce, by były dokładnie oczyszczone? Postaw na Mr. ZIGGI!

Środki do prania Mr. ZIGGI spełniają wszystkie z wyżej wymienionych warunków – to produkty 4w1, które łączą w sobie wszystko to, co pozwoli nam na skuteczne pranie. Dostaniemy je w formie płynu do prania – z przeznaczeniem do koloru lub do białego, dzięki czemu produkt dobierzemy pod konkretne zabawki. Co ważne, jest to monoprodukt o działaniu piorąco-dezynfekującym. Podczas standardowego prania w 40 stopniach Celsjusza, w bezpiecznych dla materiałów warunkach usuwa wszelkie zanieczyszczenia, w tym grzyby, bakterie i roztocza kurzu domowego. Ma także hipoalergiczny skład zatwierdzony przez zaawansowane testy prowadzone przez ośrodki badawcze. Do tego, dzięki skoncentrowanej formule, wystarczy jego niewielka ilość, by zrobić dokładne pranie – produkt starczy na dłużej, więc jest to ekonomiczne wyjście. Jeśli zależy nam także na bezpieczeństwie środowiska naturalnego, tym bardziej powinniśmy zainteresować się środkami do prania Mr. ZIGGI. Są one bowiem pakowane w opakowania wytworzone z surowców z recyklingu i same nadają się do ponownego przetworzenia. Sama produkcja także opiera się na metodach, które mają na celu maksymalne ograniczenie zanieczyszczenia ekosystemu. W składzie proszków i płynów nie znajdziemy też zeolitów i fosforanów, które nie tylko odpowiadają za tworzenie osadów na dnach rzek i jezior, ale i mają szkodliwe działanie na nasze zdrowie.

To wszystko sprawia, że środki piorące Mr. ZIGGI sprawdzą się świetnie do prania pluszaków – wyjęte z pralki zabawki będą w doskonałym stanie, a skórze naszego dziecka nie będą już zagrażać zgromadzone na nich zabrudzenia!

Jak wyprać pluszaki, aby były w dobrym stanie

Podsumowanie – jak prać pluszaki?

O czym należy pamiętać, gdy decydujemy się na pranie pluszaków? Niska temperatura, delikatny program prania i zabezpieczenie zabawek przed zniszczeniem mechanicznym to bardzo ważna kwestia. Zadbajmy także o odpowiedni środek do prania, który zaspokoi wszystkie nasze potrzeby. W ten sposób pluszaki będą mogły towarzyszyć dzieciom, a my będziemy mieć pewność, że nie stanowią one zagrożenia dla skóry naszych pociech.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów i porad

Pranie syntetyczne - co to jest i na czym polega syntetyczne pranie?
Praie ręczne, jak prać ręcznie. Jak zrobić pranie ręczne
Jak usunąć wosk z ubrania?
Zafarbowane ubrania, jak odbarwić zafarbowane ubrania?
Pranie czapki z daszkiem w pralce