Jak usunąć plamy po owocach?

Jak usunąć plamy po malinach - plamy z owoców

Autor: Mr. ZIGGI
Dodano: 17 czerwca 2021

Wakacyjne miesiące to czas, w którym trudno jest sobie odmówić sezonowych owoców. Niestety, truskawki, maliny czy jagody mogą zostawić na naszych ubraniach trudne do sprania plamy, o które wcale nie jest trudno. Jak w takim razie pozbyć się takich zabrudzeń? Przedstawiamy najlepsze sposoby na plamy po owocach!

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego plamy po owocach tak trudno usunąć?

Głównym powodem trudności w wywabianiu plam po owocach są zawarte w nich antocyjany. To barwniki odpowiedzialne za czerwone i fioletowe kolory owoców. Odczyn barwnika wpływa na kolor. Truskawki są bardziej kwaśne, dlatego są czerwone, jagody zaś – bardziej zasadowe, a przez to fioletowe. W zależności od tego, jak gęsty jest sok z owoców i jak szybko utlenia się barwnik, na plamy działają różne sposoby.

Jak usunąć plamy z owoców – informacje ogólne

Nasze babcie z pewnością znają sposoby na wywabienie plam po owocach. Domowe sposoby nie są ani trudne, ani drogie, dlatego warto z nich korzystać. Wśród najczęściej wymienianych metod, które pomogą nam w usuwaniu zabrudzeń, znajdziemy:

  • wrzątek
  • ocet winny
  • kwasek cytrynowy
  • sok z cytryny
  • soda oczyszczona
  • kwaśne mleko
  • spirytus

Niektóre z tych substancji lepiej radzą sobie w przypadku usuwaniu plam z konkretnych owoców. Pamiętajmy jednak, by po użyciu domowych sposobów na walkę z zabrudzeniami, należy wyprać ubranie w pralce z odpowiednim detergentem. W ten sposób w pełni oczyścimy materiał. Taka sama zasada dotyczy tego, gdy usuwamy plamy z trawy.

W dalszej części artykułu przedstawiamy, jak najlepiej pozbyć się zabrudzeń po truskawkach, jagodach i malinach.

Jak usunąć plamy po truskawkach?

Szybkim sposobem na pozbycie się świeżej plamy po truskawkach jest polanie jej wrzątkiem. Choć może wydawać się to dość nietypowe, gorąca woda rzeczywiście skutecznie rozprawia się z takim zabrudzeniem. W zależności od wielkości plamy, możemy wyprać materiał lub pozostawić do swobodnego wyschnięcia.

W przypadku pozostania żółtych śladów po usuwaniu plamy możemy wykorzystać delikatne mydełko wybielające.

Jeśli nie usunęliśmy plamy od razu po jej powstaniu dobrym wyjściem będzie namoczenie materiału w wodzie z octem (najlepiej jabłkowym). Jest on znacznie delikatniejszy niż detergent wybielający, działa odtłuszczająco i wywabia stare plamy. Podobnie będzie działał roztwór octu winnego z sodą oczyszczoną, która jest skuteczna w usuwaniu zabrudzeń, a przy tym bezpieczna dla alergików.

Jak usunąć plamy po truskawkach - plamy po owocach

Jak usunąć plamy po jagodach?

Podobnie jak w przypadku usuwaniu plam po truskawkach, w przypadku jagód pomocny będzie ocet. W roztworze szklanki octu z 2 szklankami wody należy moczyć zabrudzony materiał przez około 2 godziny. Możemy również wykorzystać wacik do aplikacji octu bezpośrednio na plamę. Pamiętaj, by pocierać plamę bardzo delikatnie. Roztwór wody z kwaskiem cytrynowym także się sprawdzi – moczymy tak długo, aż zobaczymy, że zabrudzenie zeszło. Zamiast kwasku śmiało można korzystać także z soku z cytryny – aplikujemy go wacikiem lub patyczkiem do uszu. To dobra metoda do usuwania zabrudzeń z wełny.

Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku, gdy jagody ubrudzą len. Tutaj najlepiej sprawdzi się moczenie materiału przez godzinę w kwaśnym mleku. Na jedwab zaś najlepiej wykorzystać spirytus.

Jak usunąć plamy po malinach?

Plamy po malinach najłatwiej będzie nam usunąć gorącą wodą. Pamiętajmy jednak, że metoda ta sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy plama jest jeszcze świeża. Im zabrudzenie starsze, tym większe problemy przy usuwaniu go z materiału.

Innym sposobem na wywabienie plam po malinach jest wykorzystanie do tego soku z cytryny. Możemy delikatnie pocierać ślad wacikiem lub szmatką albo skropić nim plamę i pozostawić na chwilę, aby plama zniknęła.

Hipoalergiczny i dezynfekujący proszek Mr. ZIGGI 5 kg Color
Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI 2,55 kg Color
Dezynfekujący proszek proszek Mr. ZIGGI 500 g Color

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji

Jak usunąć plamy z owoców, aby nie było po nich śladu?

Domowe metody nie wystarczą, jeśli chcemy na zawsze pożegnać się z plamami po owocach. Po namaczaniu materiałów w occie czy zacieraniu kwaskiem cytrynowym należy wyprać je w pralce. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się resztek zabrudzeń, ale i usuniemy sam ocet i kwasek. Starajmy się, aby noszone przez nas ubrania były idealnie oczyszczone. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wystąpienia objawów alergii czy podrażnień skórnych. To szczególnie ważne w przypadku dziecięcych ubranek – delikatna skóra dziecka jest wrażliwa na różnego rodzaju substancje, dlatego warto zadbać o to, by miała ona kontakt jedynie z oczyszczonymi materiałami.

Mr. ZIGGI – uniwersalny środek piorący do zadań specjalnych

Środek do prania, który wybierzemy do oczyszczenia materiałów z resztek substancji użytych do wywabiania plam, powinien opierać swoje działanie na skoncentrowanej formule. Daje to gwarancję skuteczności i pozwala na mniejsze dawkowanie produktu – już niewielka ilość wystarczy, by dokładnie wyprać ubrania. Proszki i płyny do prania wykazują właśnie takie działanie. Nie tylko pozwalają na idealne oczyszczenie materiałów nawet w niskich temperaturach. Do tego mają antyalergiczny skład, który będzie idealny dla alergików, dzieci i posiadaczy skłonnej do podrażnień skóry. Z Mr. ZIGGI możemy zdezynfekować pranie już w 40 stopniach Celsjusza – oznacza to, że dezynfekcja nie odbędzie się ze szkodą dla jakości tkanin. Usuniemy nie tylko widoczne zabrudzenia, ale i te, które zobaczymy dopiero pod mikroskopem – bakterie, grzyby, roztocza kurzu domowego i inne drobnoustroje.

Szukając produktu, który zapewni nam czystość i świeżość tkanin po usuwaniu plam z owoców, postawmy na środki do prania Mr. ZIGGI.

Jak usunąć stare plamy z owoców

Jak usunąć plamy po owocach – podsumowanie

W pozbywaniu się plam po truskawkach, malinach i jagodach najważniejsze jest to, aby zrobić to jak najszybciej. Dzięki temu domowe metody powinny poradzić sobie z nimi bez trudu. Po namaczaniu czy polewaniu plamy jakąkolwiek substancją o działaniu oczyszczającym, należy wyprać ubrania w pralce. W ten sposób na zawsze pożegnamy się z plamami po owocach i znów będziemy mogli cieszyć się czystymi i świeżymi ubraniami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów i porad

Pranie syntetyczne - co to jest i na czym polega syntetyczne pranie?
Praie ręczne, jak prać ręcznie. Jak zrobić pranie ręczne
Jak usunąć wosk z ubrania?
Zafarbowane ubrania, jak odbarwić zafarbowane ubrania?
Pranie czapki z daszkiem w pralce