Jak prać strój kąpielowy?

Jak prać strój kąpielowy? Pranie stroju kąpielowego

Autor: Mr. ZIGGI
Dodano: 14 lipca 2021

Jak prać strój kąpielowy, aby najpełniej zadbać o materiał? Trudno wyobrazić sobie wakacje bez spędzania czasu nad wodą. Odpoczynek nad morzem, jeziorem czy w basenie ma wielu zwolenników. Niezbędny jest do tego strój kąpielowy – jeśli chcemy, by towarzyszył on nam dłużej niż tylko jeden sezon, warto byłoby o niego odpowiednio zadbać. Jak to zrobić? Podpowiadamy w artykule! 

Z tego artykułu dowiesz się:

Pranie stroju kąpielowego – dlaczego nie jest takie proste?

Stroje kąpielowe łatwo zniszczyć – piasek, zjeżdżalnie, chlor, sól morska, a także kosmetyki (olejki do opalania, kremy z filtrem) mają na nie negatywne działanie. Nylon, z którego wykonuje się kostiumy, ma wiele wyjątkowych właściwości – wodoodporność czy szybkie pochłanianie wilgoci. Nie oznacza to jednak, że jest niezniszczalny. To delikatny materiał, który wyaga ostrożnego prania oraz unikania silnego tarcia. Ponieważ nasze stroje kąpielowe są podatne na wiele czynników, które mogą obniżyć ich jakość, powinniśmy wiedzieć jak prać strój kąpielowy i  dbać o to, by podczas prania zapewnić mu właściwe warunki.

Jak prać strój kąpielowy – temperatura prania

Zanim ustawimy program w pralce i zdecydujemy się na konkretną temperaturę, powinniśmy rzucić okiem na znaki na metkach. To właśnie na nich producent umieszcza wszystkie najważniejsze informacje dotyczące warunków prania. Aby mieć gwarancję tego, że nie zniszczymy materiału,  w pierwszej kolejności należy sugerować się oznaczeniami i wskazaną na metce temperaturą.

A co, jeśli nie możemy rozczytać symboli prania lub gdy wycięliśmy metkę? Wówczas najlepiej będzie się kierować zasadą, że im niższa temperatura, tym mniejsze ryzyko na zniszczenie się tkanin. W przypadku strojów kąpielowych to bardzo ważne. Optymalną temperaturą do ich prania jest 30 stopni Celsjusza.

Jak prać strój kąpielowy? Pranie stroju kąpielowego - najważniejsze informacje

Najważniejsze informacje o tym jak prać strój kąpielowy

  • O nasze kostiumy kąpielowe powinniśmy zadbać po każdym kontakcie z wodą. Dobrze będzie przynajmniej opłukać je zimną wodą. W ten sposób wstępnie usuniemy zapach chloru, sól morską lub zanieczyszczenia zgromadzone w wodzie.
  • Przed wsadzeniem stroju do pralki, zabezpieczmy go specjalnym woreczkiem do prania. Minimalizuje on tarcie i sprawia, że materiał nie będzie tak narażony na zniszczenia mechaniczne. Dodatkowo, sznureczki czy mniejsze elementy mogą odpłynąć wraz z wodą z pralki. Taki woreczek uchroni nas także przed tym.
  • W trosce o materiały dobrze będzie wyprać stroje także z innymi tekstyliami. W ten sposób wykorzystamy miejsce w pralce oraz sprawimy, że kostiumy będą jeszcze bardziej zabezpieczone przed tarciem. Pamiętaj, aby przy wyborze ubrań czy innych rzeczy do prania ze strojem kąpielowym sugerować się tym, jakich warunków one wymagają – zwróćmy uwagę na właściwą temperaturę i obroty. Dzięki temu pranie będzie w pełni skuteczne dla wszystkich materiałów umieszczonych w pralce.
  • Do prania strojów kąpielowych wybierzmy program o niskich obrotach (na przykład ten przeznaczony do prania bielizny lub pranie delikatne), a najlepiej całkowicie zrezygnujmy z wirowania. Wystarczy, że odsączymy materiał i powiesimy, aby wysechł. Nie wykręcaj stroju, nie susz w suszarce bębnowej ani nie wystawiaj na intensywne działanie promieni słonecznych. Najlepszym sposobem na suszenie będzie zawieszenie w zacienionym, ale ciepłym i przewiewnym miejscu.
  • Nie prasujemy strojów kąpielowych! Materiał sam się wyprostuje.

Zobacz również: PRANIE BIELIZNY – JAK PRAĆ BIELIZNĘ W PRALCE?

Hipoalergiczny i dezynfekujący proszek Mr. ZIGGI 5 kg Color
Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI 2,55 kg Color
Dezynfekujący proszek proszek Mr. ZIGGI 500 g Color

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji

Na jaki środek postawić, gdy planujemy pranie stroju kąpielowego?

W przypadku delikatnych, wymagających specjalnej pielęgnacji materiałów, z reguły bardziej poleca się użycie płynu do prania, a nie proszku. To ze względu na lepsze możliwości wypłukiwania się detergentu. Środki piorące, które chronią włókna, będą zdecydowanie najlepszą opcją.

Unikajmy wybielaczy czy bardzo intensywnie działających produktów do prania – mogą one negatywnie wpłynąć na jakość stroju kąpielowego po wyjęciu z pralki.

Do tego warto zadbać o właściwą dozę płynu do prania. Za duża ilość produktu może nie wypłukać się z materiału dostatecznie, przez co później może być on pokryty lepkim filtrem.

Pranie stroju kąpielowego – 5 powodów, dlaczego warto użyć Mr. ZIGGI

  1. Płyny do prania Mr. ZIGGI są skuteczne i delikatne jednocześnie. Bez obaw możemy wyprać w nim swoje stroje kąpielowe w niskich temperaturach. Dokładne oczyszczenie materiałów z Mr. ZIGGI jest możliwe już w 20 stopniach Celsjusza.
  2. Skoncentrowana formuła sprawia, że do prania potrzeba naprawdę niewiele produktu. Przy uważnym dozowaniu standardowe opakowanie starczy nam na dłużej, a my unikniemy ryzyka niedokładnego wypłukania się produktu.
  3. Ma hipoalergiczny skład, dlatego sprawdzi się doskonale także u dzieci, alergików czy posiadaczy skłonnej do podrażnień skóry. To także ważna cecha, gdy planujemy pranie ręczne (na przykład podczas wyjazdu, gdy nie mamy dostępu do pralki) – antyalergiczność daje nam gwarancję, że nie zaszkodzimy skórze.
  4. Mr. ZIGGI ma uniwersalne zastosowanie i nadaje się do prania wielu tekstyliów. Nie będziemy musieli kupować specjalnego specyfiku – z powodzeniem będziemy mogli korzystać z niego także w innych sytuacjach.
  5. Płyn do prania dostępny jest w jest w butelce wykonanej z plastiku z recyklingu, która nadaje się do ponownego przetworzenia. Dzięki takim wyborom ograniczamy produkcję śmieci i zanieczyszczenie naszej planety.

Jak prać strój kąpielowy? Podsumowanie

Jak prać strój kąpielowy? Jak najszybciej i po każdym użyciu, wykorzystując bezpieczne detergenty, minimalizując tarcie, rezygnując z silnych obrotów. Dzięki stosowaniu się do tych kilku prostych zasad zyskamy pewność, że nasze ulubione kostiumy i kąpielówki posłużą nam dłużej niż przez jeden sezon!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów i porad

Pranie syntetyczne - co to jest i na czym polega syntetyczne pranie?
Praie ręczne, jak prać ręcznie. Jak zrobić pranie ręczne
Jak usunąć wosk z ubrania?
Zafarbowane ubrania, jak odbarwić zafarbowane ubrania?
Pranie czapki z daszkiem w pralce