Jak czyścić pralkę? Poznaj najlepsze sposoby na czyszczenie pralki!

Jak czyścić pralkę? Jak wyczyścić pralkę? Przeczytaj artykuł!

Autor: Mr. ZIGGI
Dodano: 18 sierpnia 2021

Jak wyczyścić pralkę? Każdy pewnie kiedyś zadał sobie to pytanie, gdy zauważył, że z jego pralki uchodzić zaczyna nieprzyjemny zapach, a pranie, zamiast być czyste i świeże, pachnie gorzej niż przed wypraniem. Winowajcą takiej sytuacji najczęściej jest właśnie brudna pralka. Jak zatem czyścić pralkę? Odpowiadamy w artykule!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?

Zestaw wymienionych niżej trzech substancji ma w domu najprawdopodobniej każdy z nas. Mowa tu occie, kwasku cytrynowym i sodzie oczyszczonej. To domowe i najtańsze środki czystości, które są ogólnodostępne. Jak wyczyścić bęben pralki tymi środkami?

Jak czyścić pralkę octem spirytusowym?

W zależności od pojemności butelki, cena octu waha się od 1,5 zł do 4 zł. Jest ona naprawdę niewielka, szczególnie w porównaniu do specjalnych detergentów. Jak wyczyścić pralkę octem krok po kroku?

 1. Do komory na proszek wlej szklankę 250 ml octu.
 2. Nastaw program prania na ok. 2 godziny i 90 stopni Celsjusza.
 3. Pierz bez żadnych ubrań – tylko pusta pralka.
 4. Po wypraniu otwórz drzwiczki i wytrzyj bęben szmatką.

Zapach octu dla wielu osób nie jest przyjemny, ale szybko wyparowuje i nie czuć go na ubraniach przy następnym praniu, a co najważniejsze – nasza pralka jest czysta. Pleśń i osad z brudnej pralki zostają szybko usunięte przez co bakterie i grzyby nie mają już przestrzeni do rozwijania się. Warto również zaznaczyć, że ocet jest całkowicie bezpieczny i używa się go nie tylko do czyszczenia pralki, ale też do gotowania. Nie musimy się zatem obawiać, że niewypłukany ocet wyrządzi krzywdę naszym ubraniom, czy też naszej skórze.

Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym?

Kamień to najczęstszy problem, który negatywnie wpływa na stan i kondycję pralki. Jak się go pozbyć? Jak wyczyścić bęben pralki kwaskiem cytrynowym? Prosta sprawa!

 1. Do bębna pralki wsyp pół szklanki kwasu cytrynowego.
 2. Program pralki ustaw na jak najdłuższy – będzie to ok. 3 godzin. Temperatura musi być wysoka, dlatego wstaw puste pranie na 90 stopni Celsjusza.
 3. Po wypraniu, drzwi zostaw uchylone i ciesz się świeżą i odkamienioną pralką!

Jak czyścić pralkę sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona świetnie sobie radzi z brudem i brzydkim zapachem wydobywającym się z naszej pralki. Jeśli nie wiesz jak wyczyścić pralkę i pożegnać się z zanieczyszczeniami – radzimy w kilku krokach.

 1. Zacznij od wsypania do bębna pralki ¾ szklanki sody oczyszczonej.
 2. Nastaw temperaturę prania na 90 stopni Celsjusza i czas prania na 2 godziny.
 3. Włącz pustą pralkę.
 4. Uchyl drzwi i ciesz się czystą pralką!

Jak czyścić pralkę? Poznaj sprawdzone sposoby!

Jak wyczyścić bęben pralki dostępnymi w sklepie detergentami?

Poza domowymi sposobami mamy również specjalne środki do czyszczenia pralek, jednak ich cena wynosi od 10 zł do nawet 40 zł za niewielkie opakowanie. Dodatkowo, nierzadko zawierają one wymienione wcześniej substancje, które nie wpływają dobrze na środowisko, a większość ich opakowań nie nadaje się do recyklingu – dlatego też radzimy, aby korzystać z domowych sposobów.

W internecie możemy natknąć się na sposób czyszczenia pralki środkiem do czyszczenia i dezynfekcji toalet, warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju środki te są żrące i mogą doprowadzić do zniszczenia metalowych części pralki. Dodatkowo – przy złym wypłukaniu ich z urządzenia resztki produktu mogą pozostać na ubraniach i wywołać podrażnienia skóry. Innym polecanym sposobem jest wykorzystanie do wyczyszczenia pralki tabletek do zmywarki. Budowa wnętrza pralki jest bardzo podobna do mechanizmów czyszczenia zmywarki, dlatego metoda ta może okazać się niezwykle skuteczna.

Czyszczenie pralki – na co warto zwrócić uwagę?

Mówiąc o zanieczyszczeniach pralki, poruszyć należy kwestię pochodzenia brzydkiego zapachu, a następnie tego jak czyścić pralkę. Dużo osób nie wie, że ogromny wpływ na stan pralki ma właśnie nieodpowiedni proszek do prania. Wiele popularnych na rynku produktów zawiera związki, które przyczyniają się do powstawania osadu wewnątrz pralki. Chodzi tutaj głównie o fosforany i zeolity, które nie są w stanie się w wodzie rozpuścić. Pod względem ekologicznym jest to duży problem. Związki te osiadają na dnie, doprowadzając chociażby do zwiększenia liczby sinic.

Jak prać ekologicznie i odpowiedzialnie? Przeczytaj więcej tutaj: Ekologiczne środki do prania – produkcja ekologiczna i inne cechy przyjazne dla środowiska 

Hipoalergiczny i dezynfekujący proszek Mr. ZIGGI 5 kg Color
Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI 2,55 kg Color
Dezynfekujący proszek proszek Mr. ZIGGI 500 g Color

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji

Jak czyścić pralkę korzystając z ekologicznego i bezpiecznego proszku do prania?

Czyszczenie pralki tak naprawdę odbywa się za każdym razem, kiedy robione jest pranie. Aby zadbać o swoją pralkę i wydłużyć jej życie nawet o kilka lat, warto pomyśleć o ekologicznym proszku do prania, który w swoim składzie nie będzie zawierał zeolitów i fosforanów.

Czyszczenie pralki domowymi sposobami jest bardzo przydatne – jednak podstawą jest używanie odpowiedniego proszku do prania, który nie doprowadzi naszej pralki do takiego stanu zabrudzenia. Jeśli chcemy postawić na ekologię – najlepszym wyborem będzie proszek lub płyn do prania Mr. ZIGGI, który nie posiada w swoim składzie szkodliwych substancji. Dodatkowo, te środki piorące są w stanie w pełni dezynfekować tkaniny już w 40 stopniach Celsjusza. Nie musimy bawić się w wyparzanie i używanie bardzo energochłonnego programu prania w 90 stopniach. Oszczędzamy przez to wodę oraz pieniądze.

Co więcej, opakowania produktów Mr. ZIGGI są stworzone z recyklingu oraz nadają się do kolejnego przetworzenia. Warto zadbać o swój sprzęt i postawić na dobrą jakość fundamentalnych środków, jakich używamy piorąc nasze rzeczy.

Jak czyścić pralkę – podsumowanie

Podsumowując wiadomości o tym jak wyczyścić pralkę – pamiętajmy, że mimo używania naturalnych czy specjalnych środków czystości przeznaczonych do czyszczenia pralki, podstawą do utrzymania sprzętu w świetnym stanie jest wysokiej jakości proszek lub płyn do prania. W składzie nie powinniśmy znaleźć zeolitów i fosforanów, które są głównymi sprawcami brudu niszczącego nasze pralki i ubrania.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów i porad

Pranie syntetyczne - co to jest i na czym polega syntetyczne pranie?
Praie ręczne, jak prać ręcznie. Jak zrobić pranie ręczne
Jak usunąć wosk z ubrania?
Zafarbowane ubrania, jak odbarwić zafarbowane ubrania?
Pranie czapki z daszkiem w pralce