Pranie wstępne i pranie zasadnicze – czym się różnią, kiedy z nich korzystać?
Autor: Mr. ZIGGI
Dodano: 29 września 2021
Pranie wstępne i zasadnicze są często uwzględnione w używanych przez nas programach prania, dlatego też nie każdy rozumie jaka jest pomiędzy nimi różnica. Czasami nie wiemy jaki program będzie odpowiedni dla naszych tkanin. Prawidłowy wybór opcji prania jest w stanie zachować nasze ubrania w dobrej jakości przez długi czas. Jednak powstałe zabrudzenia, które są trudniejsze do usunięcia, wymagają dodatkowo prania wstępnego. Jaka jest różnica między praniem wstępnym a zasadniczym? Odpowiadamy!
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wygląda pranie właściwe?
Nasze pralki mają wbudowane funkcje prania wstępnego i zasadniczego. Istnieje wiele programów, które są dopasowane do danego rodzaju materiału, a także stopnia ich zabrudzenia. Jednak zanim przejdziemy do różnicy między nimi, przypomnijmy jak wygląda podstawowe pranie zasadnicze każdej pralki, krok po kroku.
- Jeszcze przed wyborem odpowiedniego programu prania musimy prawidłowo posegregować ubrania. Należy zrobić to w zależności od rodzaju materiałów, odpowiedniej dla nich temperatury prania i wirowania, kolorów oraz stopnia zabrudzenia. Dobry podział naszych rzeczy uchroni je przed zafarbowaniem czy zniszczeniami mechanicznymi.
- Po pogrupowaniu dobieramy odpowiedni program. Musimy wybrać ten, który jest wskazany na metce producenta. Oznaczenia dotyczące prania wskazują nam na temperaturę prania oraz jego rodzaj.
- Pranie zasadnicze, nazywane też właściwym, jest włączane automatycznie jako pierwsze. Do tego rodzaju prania możemy użyć płynu, proszku czy kapsułek do prania. Dzięki zastosowaniu detergentu usuwane są zabrudzenia z materiałów.
- Kolejnym etapem jest płukanie ubrań z dodatkiem płynu do płukania. Ma on za zadanie zmiękczyć tkaninę i nadać jej przyjemnego zapachu. Ta część jest włączana automatycznie, zaraz po praniu zasadniczym. Niektóre pralki posiadają funkcję dodatkowego płukania, która jest wykorzystywana często przy odświeżaniu ubranek dla dzieci oraz rzeczy alergików. W takim przypadku warto pomyśleć nad wcześniejszym użyciem hipoalergicznego proszku do prania.
- Ostatnim punktem prania jest odpompowywanie wody oraz wirowanie. Prędkość wirowania różni się w każdym wybranym programie. Może ono wynosić od 600-1600 obrotów na sekundę.
Pranie wstępne a zasadnicze – czym się różni?
Skoro wiemy jak wygląda pranie właściwe, możemy skupić się na praniu wstępnym. Ten program jest przeznaczony do prania mocno zabrudzonych ubrań i poprzedza on cykl prania zasadniczego. Polega na wstępnym praniu rzeczy wraz z detergentem. Niektóre programy w naszych pralkach automatycznie uwzględniają pranie wstępnie. Część z nich posiada tylko podstawowe pranie właściwe, dlatego funkcję prania wstępnego musimy dodać na panelu sterowania. Wydłuża on znacząco czas prania i pobiera więcej prądu. Jest on używany między innymi do prania pieluch wielorazowych czy materiałów zabrudzonych plamami z trawy.
Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji
Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji
Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji
Jaki środek wybrać do prania wstępnego i zasadniczego?
Te dwa rodzaje różnią się intensywnością prania oraz miejscem dozowania środków piorących. Szuflada pralki posiada 3 komory, które są przypisane danemu cyklowi prania. Do nich wlewamy lub wsypujemy odpowiednią ilość płynu lub proszku do prania.
- Oznaczona „II” – to komora przeznaczona na detergent do prania zasadniczego.
- Oznaczona „I” – miejsce na środek do prania wstępnego.
- Oznaczona kwiatkiem lub komora innego koloru niż reszta – tutaj wlewamy płyn do prania.
Skoro wiemy już gdzie i jak stosować dany preparat do prania, to czas na wybór odpowiedniego do naszych potrzeb środka. Należy zwrócić uwagę nie tylko na to, do jakiego koloru jest on przeznaczony, ale także na inne właściwości. Większość środków piorących dostępnych na rynku posiada zeolity i fosforany, które negatywnie wpływają na środowisko. Co więcej, preparaty do prania niskiej jakości mogą szybko zniszczyć nasze ubrania. A co w przypadku alergików lub osób posiadających dzieci i zwierzęta? Dla nich zalecany jest delikatny produkt hipoalergiczny, posiadający także właściwości czyszczące i dezynfekujące, pozwalające na usunięcie alergenów z materiałów. Nie ma sensu używania kilkunastu różnych środków, każdy do innego prania. Zajmują one miejsce i niepotrzebnie tracimy na nie pieniądze. W takim wypadku warto postawić na monoprodukt, który sprawdzi się w wielu przestrzeniach życia codziennego.
Pranie wstępne i pranie zasadnicze nie wymaga różnych środków piorących, dlatego wybór powinien być prosty. Produktami, które spełniają wszystkie wymienione wyżej wymagania są płyny i proszki do prania Mr. ZIGGI. Specjalna formuła tych preparatów do prania jest delikatna dla skóry alergików i nie wywołuje niechcianych reakcji organizmu. Co więcej, dezynfekuje już w 40 stopniach i eliminuje bakterie oraz wirusy z każdego materiału, w szczególności z bielizny, pieluch wielorazowych, ręczników czy pościeli. Dezynfekujący proszek do prania jest w stanie pozbyć się także drobnoustrojów przenoszonych przez sierść zwierząt oraz roztoczy z różnych materiałów. Taki delikatny preparat do prania wstępnego i prania właściwego jest bezpieczny dla delikatnych materiałów takich jak wełna merino, jedwab, wiskoza. Doskonale sprawdzi się również w przypadku prania tkanin białych jak firanki.
Pranie zasadnicze i pranie wstępne – podsumowanie
Pranie wstępne poprzedza pranie zasadnicze. Jego celem jest zmniejszenie ilości zabrudzeń na ubraniach. Proces ten wydłuża cykl całego prania, ale jest skutecznym sposobem na pozbycie się silnych plam z tkanin. Następnym etapem jest pranie właściwe, które jest podstawą procesu prania. Przy każdym praniu używany jest preparat do prania, dlatego bardzo ważny wybór jest odpowiedniego środka. Warto postawić na jeden produkt, który spełni wiele funkcji. Proszek i płyn do prania Mr. ZIGGI dezynfekuje ubrania w niskich temperaturach i pozbywa się roztoczy kurzu domowego oraz bakterii. Sprawdza się również w domu, w którym znajdują się alergicy, dzieci i zwierzęta.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!