Plamy po winie i plamy po piwie – jak je usunąć?

Plamy z wina - zobacz jak usunąć plamy z wina i plamy po piwie

Autor: Mr. ZIGGI
Dodano: 20 lipca 2021

Podczas grillowania, piknikowania czy świętowania różnych uroczystości bardzo często towarzyszy nam alkohol. Może się tak zdarzyć, że wyląduje on również na naszej koszuli czy sukience. Co zatem zrobić, gdy na materiale pojawią się plamy po winie lub plamy po piwie? Jak poradzić sobie z tymi zabrudzeniami? W naszym poradniku dzielimy się skutecznymi sposobami!

Z tego artykułu dowiesz się:

Plamy z wina i piwa – o czym warto pamiętać?

Znajomość domowych sposobów wywabiania plam – także plam po winie i piwie – w wielu sytuacjach może okazać się niezwykle przydatna. Metody te są tanie, a większość produktów, które możemy wykorzystać są ogólnodostępne i przeważnie każdy ma je w swojej kuchni. Warto pamiętać, że domowe metody nie zastąpią wysokiej jakości proszku do prania. Wypranie tkaniny w dobrym środku piorącym pomoże w pozbyciu się pozostałości po plamach oraz resztek zastosowanych wcześniej produktów

Plamy z wina – najważniejsze informacje

Jak sprać czerwone wino?

  • Im szybciej, tym lepiej. Szybka reakcja zwiększa możliwość całkowitego pozbycia się śladu po winie.
  • Jeśli na ubraniu czy na obrusie wino nie wchłonęło się jeszcze całkowicie w materiał, zbierzmy jego nadmiar delikatnie dotykając plamę szmatką lub ręcznikiem papierowym. Zaraz po zabrudzeniu należy spłukać zabrudzenie bieżącą wodą.
  • Zanim przystąpisz do usuwania plamy za pomocą różnych substancji, koniecznie sprawdź metkę.
  • Niektóre materiały mogą źle zareagować na działanie tych środków. Dla pewności dobrze będzie zrobić najpierw próbę w mniej widocznym miejscu.
  • Plamę z czerwonego wina można zasypać solą (sok z cytryny dodatkowo wzmocni działanie), a potem moczyć w zimnej wodzie przez mniej więcej 30 minut. Silne działanie ma także roztwór spirytusu z wodą (1:1) oraz 10-procentowa woda utleniona.
  • Na delikatne tkaniny, takie jak jedwab czy satyna, lepiej stosować mąkę ziemniaczaną lub talk. Zasypujemy plamę i dodajemy do niej niewielką ilość wody, po czym płuczemy w zimnej wodzie i pierzemy.
  • W przypadku starych plam dobrze będzie skorzystać z roztworu wody z sodą oczyszczoną (litr na cztery łyżki sody). Połączenie mydła z amoniakiem i ciepłą wodą również sobie poradzi z takimi zabrudzeniami.
  • Nietypowym sposobem na poradzenie sobie z plamą z czerwonego wina jest skorzystanie z białego wina. Jego właściwości sprawiają, że zabrudzenie szybko zniknie.

Plamy po winie - jak sprać czerwone wino?

Jak usunąć plamy z wina białego?

Podobnie jak w przypadku plam z białego wina, liczy się czas. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej.
Materiały o włóknach naturalnych należy przetrzeć roztworem wody utlenionej z amoniakiem. Sprawdzi się również czysty alkohol 90%.

Na włókna sztuczne i syntetyczne najlepiej zadziała przetarcie plamy wodą z amoniakiem. Plamy usuniemy też dzięki posypaniu ich solą – później spłukujemy i pierzemy jak zwykle. Możemy również zmyć plamę ciepłym spirytusem.

Zobacz również: JAK USUNĄĆ PLAMY PO OWOCACH?

Hipoalergiczny i dezynfekujący proszek Mr. ZIGGI 5 kg Color
Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI 2,55 kg Color
Dezynfekujący proszek proszek Mr. ZIGGI 500 g Color

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji

Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji

Plamy po piwie – najważniejsze informacje

Czy piwo zostawia plamy?

Choć wino znacznie trudniej usunąć z materiałów niż piwo, to i tego alkoholu nie powinniśmy bagatelizować. Piwo także może zostawić ślad na ubraniu, szczególnie białym. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na ciemne piwo – wówczas plama będzie bardziej zauważalna. Podobnie w przypadku piw ziołowych czy owocowych – z nimi również trudniej będzie sobie poradzić.

Jak usunąć plamy po piwie?

Jeśli masz możliwość zajęcia się plamą od razu po jej powstaniu, najlepiej będzie spłukać zabrudzenie gorącą wodą.
Świeże plamy można także usunąć podczas prania. Temperaturę dobierzmy do wymagań materiału (podpowiedzą nam to znaki na metkach).

Więcej wysiłku należy włożyć w usuwanie plam po piwie, które są stare i nie dają się usunąć podczas zwykłego prania. Najlepiej, jeśli nie będziemy suszyć ani prasować tak pobrudzonego ubrania – może to jeszcze bardziej utrwalić plamę. Sprawdzonym sposobem jest przetarcie śladu wacikiem nasączonym spirytusem, denaturatem czy amoniakiem. Pomoże także roztwór wody z solą lub sodą oczyszczoną oraz woda utleniona.
Przy usuwaniu zabrudzeń po piwie z delikatnych materiałów, dobrze będzie najpierw zrobić test w mniej widocznym miejscu. Dzięki temu upewnimy się, czy wykorzystywany środek nie zaszkodzi włóknom tkaniny.

Jaki środek piorący przyda się do usuwania plam po alkoholu z ubrań?

Skorzystanie z któregoś z domowych sposobów na pozbycie się plam po winie czy piwie to jednak nie wszystko. Aby dokładnie oczyścić materiał należy go później wyprać. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się śladów po alkoholu, ale i usuniemy resztki z sody, soli, amoniaku i innych środków.

Do takiego prania najlepiej sprawdzi się detergent o szerokim zastosowaniu. Dzięki temu będzie skuteczny zarówno w usuwaniu resztek plam z piwa na białej koszuli, jak i plamy z wina z satynowej sukienki. Powinien być dostosowany do bezpiecznego, ale i dokładnego oczyszczania różnego rodzaju materiałów. Za sprawą tak opracowanego składu podczas prania nie zniszczymy ulubionych ubrań.

Świetnym wyborem będzie postawienie na środki piorące Mr. ZIGGI. Mają one wiele zalet: hipoalergiczny skład, skuteczną formułę pozwalającą na pranie już w 20 stopniach Celsjusza oraz możliwość pełnej dezynfekcji już przy 40 stopniach Celsjusza. Do tego proszki i płyny do prania Mr. ZIGGI mają bardzo szerokie zastosowanie, przez co poradzą sobie z plamami na różnych materiałach.

Jak usunąć z ubrań plamy z wina i plamy po piwie – podsumowanie

W usuwaniu zabrudzeń po alkoholu najważniejsze jest tempo działania – szybka reakcja zapewnia nam łatwiejsze usunięcie plamy. Nie zapomnijmy zadbać o bezpieczeństwo materiałów – ostrożnie stosujmy patenty na wywabianie zabrudzeń oraz postawmy na środek piorący, który później delikatnie, ale i skutecznie oczyści ubrania.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów i porad

Pranie syntetyczne - co to jest i na czym polega syntetyczne pranie?
Praie ręczne, jak prać ręcznie. Jak zrobić pranie ręczne
Jak usunąć wosk z ubrania?
Zafarbowane ubrania, jak odbarwić zafarbowane ubrania?
Pranie czapki z daszkiem w pralce