Jak prać ręczniki? Patenty na pranie ręczników
Autor: Mr. Ziggi
Dodano: 8 stycznia 2020
Pranie ręczników to nie tylko nadawanie im świeżości i przyjemnego zapachu. To przede wszystkim pozbycie się zgromadzonych na nich drobnoustrojów i bakterii. Dzięki temu ręczniki będą bezpieczne dla naszego zdrowia. Właściwe dbanie o ręczniki wpływa także na jakość materiału, z którego są wykonane, co przedłuża ich żywotność.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego pranie ręczników jest tak istotne?
Ręczniki narażone są na różnego rodzaju niekorzystne warunki. Wilgoć panująca w łazience sprawia, że drobnoustroje mogą się szybko rozwijać. Niepozorne wycieranie się po kąpieli może okazać się kontaktem z niebezpiecznym siedliskiem bakterii. Ręczniki przyniesione z siłowni, basenu czy plaży także pełne są zarazków, które należy prędko wyeliminować.
Częste pranie ręczników jest wyjątkowo ważne dla osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie (na przykład alergia na kurz i roztocza) oraz mają bardzo wrażliwą skórę.
Jest to także sposób na to, by ręczniki służyły nam przez naprawdę długi czas. Dzięki regularnemu praniu zachowają one zapach i fakturę jeszcze dłużej.
Jak często i kiedy prać ręczniki?
Ręczniki pierzemy jeszcze przed pierwszym użyciem. Dzięki temu pozbywamy się środków chemicznych potrzebnych do ich produkcji oraz zabrudzeń, które powstały w czasie transportu. Wpłyniemy także na właściwą chłonność. Substancje nabłyszczające, którymi pokryte są dopiero co zakupione ręczniki, mogą być przeszkodą dla prawidłowego wchłaniania wody. Częstotliwość prania ręczników zależy od pomieszczenia, w jakim się znajdują, a także od ich przeznaczenia. Generalna zasada mówi, że podczas codziennego użytkowania ręczniki kąpielowe należy prać przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej co trzy dni. Ta zasada ma zastosowanie wtedy, gdy ręcznik po kąpieli wieszamy do wyschnięcia przed kolejnym użyciem w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Mokre lub zawilgotniałe ręczniki stanowią idealne środowisko do rozwoju bakterii i drobnoustrojów, a podczas osuszania nim ciała po kąpieli zbiera on martwe komórki skóry, co również przyczynia się do rozwoju bakterii. Dlatego, jeśli łazienka ma słabą wentylację, warto prać ręczniki minimum co 3 dni. Ręczniki do wycierania rąk powinniśmy prać częściej niż kąpielowe, gdyż używamy ich częściej – przez to dłużej pozostają wilgotne, narażając nas na jeszcze większy kontakt z bakteriami.
CZY WIESZ, ŻE…
W czasie choroby powinniśmy wymieniać ręczniki nawet codziennie.
Jak prać ręczniki – najważniejsze zasady. Czy można prać ręczniki z ubraniami?
- Przed praniem wysusz ręczniki – wilgotne mogą zacząć pleśnieć.
- Segreguj ręczniki kolorystycznie.
- Nie przeładuj pralki – najlepiej wypełnić bęben do połowy. Niektóre ręczniki, na przykład wykonane z frotte, są bardzo chłonne, przez co mogą przeszkodzić w dokładnym wirowaniu i wypłukaniu innych tkanin.
- Pierz ręczniki osobno, a jeśli już musisz wyprać je z ubraniami, unikaj tych z haczącymi, ostrymi elementami (klamry czy zamki) – mogą one pozaciągać nitki w ręcznikach.
- Nie dodawaj za dużo środka piorącego – dozowanie proszku do prania jest bardzo ważne! Niewypłukany z ręcznika detergent będzie mieć bezpośredni kontakt ze skórą. Używaj środków piorących z funkcją dezynfekcji już w 40 stopniach Celsjusza, które nie zawierają szkodliwych dla środowiska i zdrowia składników, takich jak fosforany czy zeolity (przeczytaj o tym, jaki jest wpływ detergentów na środowisko). Dzięki temu troszczysz się jednocześnie o swoje zdrowie i środowisko naturalne, a Twoje ręczniki pozostaną z Tobą na dłużej.
W jakiej temperaturze prać ręczniki?
Piorąc ręczniki chcemy przede wszystkim usunąć z nich szkodliwe dla zdrowia bakterie, grzyby i roztocza które są przyczyną brzydkiego zapachu. Dlatego warto używać w tym celu środków o właściwościach piorąco-dezynfekujących i pamiętać o odpowiednim doborze temperatury, która gwarantuje nam pozbycie się bakterii i drobnoustrojów oraz roztoczy tak uciążliwych dla osób z problemami alergicznymi. Dobór temperatury powinien się odbywać w zależności od składu i właściwości środków piorących jakich używamy. Na rynku pojawiły się już innowacyjne monoprodukty – takie jak marka Mr. ZIGGI – o właściwościach dezynfekujących już w 40°C. Taka temperatura prania gwarantuje długą żywotność ręczników, jest też zdecydowanie bardziej ekonomiczna i ekologiczna zarazem. W przypadku pozostałych środków piorących, skuteczna dezynfekcja możliwa jest dopiero w przynajmniej 60°C.
Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji
Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji
Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji
Pranie ręczników – jakich środków używać?
Do prania ręczników dobrze wybierać delikatny proszek do prania. Najlepiej sprawdzą się hipoalergiczne środki do prania o właściwościach dezynfekujących, które oprócz dezynfekcji zapewniają ochronę dla naszej skóry, wydłużają żywotność ręczników i dbają o naszą planetę.
Środki piorące o słabym składzie (na przykład zawierające zeolity i fosforany) nie tylko źle wpływają na środowisko, ale mogą także uczulać i podrażniać wrażliwą skórę. Dlatego należy ich unikać.
Marka Mr. ZIGGI to innowacyjna hipoalergiczna linia produktów piorących o właściwościach dezynfekujących już w 40 stopniach Celsjusza, która nie zawiera szkodliwych dla zdrowia i środowiska fosforanów i zeolitów. To najlepszy wybór do prania nie tylko ręczników, a także pościeli czy też ubrań osób dorosłych i dzieci.
Jak prać ręczniki – podsumowanie
Pranie ręczników nie należy do trudnych czynności. Wystarczy jedynie przestrzegać najważniejszych zasad i pamiętać o regularności. Dzięki temu pozbędziemy się niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów, a także wpłyniemy na to, że nasze ręczniki zachowają swoją świeżość i piękny wygląd przez naprawdę długi czas.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!