Pranie pościeli – w jakiej temperaturze prać pościel?
Autor: Mr. ZIGGI
Dodano: 20 maja 2021
Pranie pościeli to jedna z obowiązkowych czynności, jakie należy wykonywać w domu alergika. W ten sposób najszybciej pozbędziemy się zanieczyszczeń, które mogą mieć negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Jak prać pościel, aby służyła nam ona jak najdłużej, była miękka w dotyku oraz bezpieczna dla wrażliwej skóry? Wskazówki w naszym poradniku!
Z tego artykułu dowiesz się:
Pranie pościeli – dlaczego powinniśmy o nim pamiętać?
Jest wiele powodów, dla których należy dbać o czystość pościeli. Przede wszystkim łóżko jest miejscem, gdzie gromadzą się roztocza kurzu domowego (alergia na kurz i roztocza to jedna z najczęściej występujących). Podczas spania kołdra ma bezpośredni kontakt z naszą skórą – złuszczony naskórek, który na niej zostaje, jest pożywieniem dla tych groźnych pajęczaków. Odchody roztoczy mogą znacznie przewyższać ich masę, a skumulowane w jednym miejscu stanowią poważne zagrożenie dla alergików, dzieci czy posiadaczy skłonnej do podrażnień skóry.
W pościeli spędzamy kilka godzin dziennie, pozostawiając na niej także inne zanieczyszczenia. Pot i brud gromadzący się na materiałach będzie doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii i grzybów. Poza tym na pościeli pojawiają się także inne zabrudzenia, które widzimy gołym okiem, takie jak okruchy, plamy, włosy. Aby usunąć zarówno to, co widoczne, jak i to, co niewidoczne, należy pamiętać o regularnym praniu i wymienianiu pościeli.
Poza tym piorąc w odpowiednich warunkach możemy zadbać o jakość materiałów, z których wykonana jest pościel. Dzięki oczyszczeniu na dłużej zachowają swoją miękkość oraz kolor.
Jak często prać pościel?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie zawarte w nagłówku. Częstotliwość prania pościeli zależy od wielu czynników.
- Zimą pranie pościeli pozwoli nam pozbyć się roztoczy kurzu domowego. To właśnie w sezonie grzewczym (jesienno-zimowym) rozwijają się one najlepiej. Zaleca się pranie pościeli co około miesiąc.
- Dobrze jest w między czasie wietrzyć sypialnię, a także samą pościel. Niższe temperatury i cyrkulacja powietrza odświeżą pomieszczenie.
- Latem pościel szybciej zgromadzi zabrudzenia z potu. Wilgotne materiały w połączeniu z wysokimi temperaturami stworzą idealne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów. W tym wypadku konieczne będzie pranie mniej więcej co tydzień.
- Gdy zabrudzimy pościel, warto od razu zrobić pranie. Zaschnięte, stare plamy znacznie trudniej się usuwa.
- Dobrze jest również wyprać pościel po chorobie, gdy więcej czasu przebywamy w łóżku. Dezynfekcja jest tutaj obowiązkowa!
- Zwiększamy częstotliwość prania w przypadku, gdy kąpiemy się rano, a nie wieczorem, w łóżku przebywa także nasz pupil oraz wtedy, gdy pod pościelą śpi dziecko.
- Pierzemy pościel także zaraz po zakupie.
Jak prać pościel – przygotowanie do prania
Zanim zabierzemy się do prania pościeli, należy zaliczyć obowiązkowy punkt przed każdym praniem – sprawdzić metkę. Oznaczenia prania to wskazówki producenta, jakie warunki prania sprawdzą się najlepiej. Stąd także dowiemy się, jak najlepiej suszyć pościel i czy można ją prasować.
Dobrze jest także przewrócić pościel na lewą stronę. Sposobem na to, by materiał nie przekręcał się podczas wirowania, będzie zasunięcie suwaków lub zapięcie guzików.
Najlepiej będzie prać pościel osobno. W ten sposób unikniemy ryzyka przeładowania pralki, co może skutkować uszkodzeniem sprzętu. Może to także sprawić, że wyjęta z pralki pościel będzie niedoprana i wygnieciona.
W jakiej temperaturze prać pościel?
Temperatura prania pościeli zależy od tego, z jakiego materiału jest ona wykonana. Dokładną instrukcję znajdziemy na metce. Pamiętajmy jednak – im niższa temperatura, tym pranie jest bezpieczniejsze dla włókien materiału. Bardzo wysokie temperatury mogą między innymi odebrać miękkość pościeli oraz przyspieszyć proces niszczenia się jej.
Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 5 kg – 70 prań – 50 dezynfekcji
Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 2,5 kg – 35 prań – 25 dezynfekcji
Proszek do prania Mr. ZIGGI Color 500 g – 7 prań – 5 dezynfekcji
W ilu stopniach prać pościel, gdy korzystamy z Mr. ZIGGI? Poznaj zalety tych środków!
Chcąc zrobić skutecznie oczyszczające, ale i bezpieczne zarówno dla alergików, jak i dla samych materiałów pranie, dobrze będzie postawić na środki piorące Mr. ZIGGI. Co je wyróżnia spośród innych produktów do prania?
- Mają hipoalergiczne składy. Dzięki temu nie będą stanowić zagrożenia dla skłonnej do podrażnień skóry czy dla alergików. Kontakt z detergentem będzie bezpieczny, a w przypadku niedokładnego wypłukania produktu z pościeli będziemy wolni od ryzyka wystąpienia nieprzyjemnych reakcji organizmu.
- Dezynfekują materiały już w 40 stopniach Celsjusza. Co to oznacza? W warunkach bezpiecznych dla tkanin będziemy mogli dokładnie oczyścić je z wszelkich zabrudzeń i drobnoustrojów, w tym z roztoczy kurzu domowego, bakterii czy grzybów.
- Są skuteczne, bo opierają swoje działanie na skoncentrowanej formule. Pozwolą na skuteczne pranie w 20 stopniach Celsjusza.
- Standardowe opakowanie proszku lub płynu do prania Mr. ZIGGI starczy na dłużej niż zwykły środek piorący. Dzięki wydajności tych innowacyjnych produktów zaoszczędzimy więc sporo pieniędzy. Nawet częste pranie pościeli nie będzie dla nas kosztowne!
- Nie zawierają fosforanów i zeolitów, dlatego są bezpieczne dla środowiska naturalnego.
Wystarczy 40 stopni Celsjusza i odpowiedni cykl prania, by w pełni korzystać z wszystkich zalet Mr. ZIGGI i bezpiecznie zdezynfekować swoją pościel.
Pranie pościeli – jaki program wybrać?
Bardziej zaawansowane pralki mają różne programy prania. Który z nich najlepiej nadaje się do prania pościeli? Warto postawić na tryb pranie bawełny lub ten dedykowany właśnie samej pościeli. W przypadku pościeli z tych bardziej wymagających materiałów wybierzmy pranie delikatne. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko powstania uszkodzeń mechanicznych.
Pranie pościeli – o czym jeszcze należy pamiętać?
Przedstawiamy kilka wskazówek, które jeszcze bardziej ułatwią nam pranie pościeli.
- Aby pościel wyjęta z pralki nie była zbytnio pognieciona, należy zrezygnować z wirowania.
- Pościel dobrze jest suszyć rozwieszoną swobodnie, w przewiewnym i ciepłym miejscu. Unikajmy jednak bezpośrednio padających promieni słonecznych – mogą one sprawić, że kolory wyblakną.
- Starajmy się unikać wybielaczy (szczególnie w przypadku kołdry z flaneli i satyny).
- Nie zaleca się prania pościeli z ręcznikami.
- Czystą pościel przechowujemy w zamkniętych pojemnikach, aby ograniczyć osiadanie na niej kurzu.
Jak prać pościel – podsumowanie
Pranie pościeli to sposób na to, by uniknąć nieprzyjemnych objawów alergii czy innych reakcji organizmu – czyste materiały nie będą dla nas zagrożeniem. Co więcej, zadbamy też o jakość samej pościeli i sprawimy, że będziemy mogli korzystać z niej jeszcze dłużej. Wybierz właściwy środek piorący, zadbaj o odpowiednią temperaturę i częstotliwość prania, aby cieszyć się efektami!
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!